Trofej lige šampiona sa dva loga lige sampiona u pozadini

Novi format Lige šampiona – Kako će izgledati LŠ u sezoni 2024/2025?

Novi format Lige šampiona. Liga šampiona kakvu smo poznavali od 1992. pa do danas, neće više biti ista. Na zasedanju UEFA, doneta je odluka o novom formatu od sezone 2024/2025. 

Glavno pitanje je šta će nove promene doneti klubovima i navijačima a kako će uticati na same igrače? 

Liga šampiona će od sezone 2024/2025 imati 36 klubova umesto 32 u glavnoj fazi takmičenja. To je jedna od promena. Druga promena je sam format takmičenja. Klubovi više neće igrati grupnu fazu takmičenja kakvu poznajemo gde je bilo 8 grupa sa po 4 ekipe. Sada će svih 36 klubova igrati u jednoj grupi. Biće to u principu “ligaški sistem” takmičenja.

U prethodnim izdanjima Lige šampiona, klubovi su igrali protiv tri protivnika kod kuće i u gostima. Sada će klubovi igrati sa osam različitih protivnika, četiri kod kuće i četiri u gostima. 

I u novom formatu Lige šampiona, UEFA će se služiti “šeširima”. Timovi će biti rangirani u četiri šešira tako da će svaka ekipa dobiti po dva protivnika iz svakog šešira. Sa jednim će igrati kod kuće a sa jednim u gostima. 

Aleksandar Čeferin je izjavio prilikom predstavljanja novog formata Lige šampiona da je plan da svako ima priliku. Da male ekipe i dalje mogu da se takmiče sa velikanima Evropskog fudbala te da i dalje imaju priliku da pobede velikana i time šokiraju ili iznenade fudbalsku javnost što je zapravo i čar ove igre. 

Kvalifikacije za Ligu šampiona

Kvalifikacije za Ligu šampiona ostaju iste. Obzirom da je broj timova povećan sa 32 na 36 timova, to znači da će Liga šampiona imati dodatne 4 ekipe. Dve će doći putem kvalifikacija dok će druge dve doći iz država koje imaju najbolje UEFA koeficijente iz prethodne sezone. 

Kvalifikacije će se i dalje odigravati u julu i avgustu. Biće četiri runde kvalifikacija kao i do sada. 

Obzirom da je broj timova povećan sa 32 na 36, to znači da će i kvalifikacije biti sa većim brojem timova. Tako će na primer peta nacija po UEFA koeficijentu imati četiri predstavnika umesto dosadašnjih tri, te će šesta nacija imati tri umesto dosadašnja dva predstavnika. 

Grupna faza Lige šampiona

Pregled šešira za žreb za Ligu šampiona
source: Uefa.com

 

Kao i do sada, grupna faza će početi u septembru ali se neće završavati u decembru nego krajem januara.

Pošto će svaki tim igrati sa osam protivnika u grupnoj odnosno “ligaškoj” fazi, takmičenje će trajati malo duže nego inače kada je jesenji deo takmičenja u pitanju. 

Timovi će igrati protiv 8 različitih protivnika koje im je žreb dodelio. Tako će igrati četiri utakmice kod kuće i četiri u gostima. U ligaškoj ili grupnoj fazi takmičenja timovi iz istih zemalja ne bi trebali da se sastanu ali ako neka država bude imala pet predstavnika u ovoj fazi takmičenja nije isključeno da žreb spoji neke ekipe iz iste zemlje. 

Po devet timova će biti raspoređeno u četiri šešira. U prvom šeširu će biti prošlogodišnji osvajač Lige šampiona te osam timova sa najvećim koeficijentom. U drugom, trećem i četvrtom šeširu timovi će biti smešteni u odnosu na koeficijent, od najvećeg do najmanjeg. 

Svaki tim će dobiti po dva protivnika iz svakog šešira.

Ono što je interesantno jeste da će veći deo posla oko žreba odraditi AI tehnologija. Razlog tome je predugačak proces tradicionalnim izvlačenjem kuglica. Obzirom da je samo jedna grupa odnosno ligaški sistem takmičenja, bilo bi potrebno 1000 kuglica i tačno 36 staklenih činija. Procenjuje se da bi taj proces trajao preko četiri sata. Tako da su se u UEFA odlučili i za ovaj istorijski potez tako što će AI pomoći pri žrebanju.

Kao što smo navikli sa Ligom šampiona, ovoga puta neće biti dvomesečne pauze izmeću decembra i februara. Dva kola će se odigrati u januaru a onda u februaru počinje nokaut faza. 

Poslednje kolo ligaškog dela će se igrati u istom terminu, odnosno svi parovi će u isto vreme igrati svoje utakmice. 

Šta novi format Lige šampiona donosi navijačima? 

Fudbalski navijaci na stadionu
Source: liftoglasi.rs

Novi format Lige šampiona donosi navijačima više utakmica, više uzbuđenja i više golova. Donosi im priliku da gledaju svoj tim protiv različitih protivnika od najjačih do najslabije rangiranih

Šta novi format Lige šampiona donosi timovima?

Novi format Lige šampiona ima i prednosti i mane. 

Najveća prednost je novčana zarada. Pored dosadašnje tri utakmice kod kuće, sada će se igrati četiri što je dodatni profit na osnovu ulaznica za utakmice, tv prava i sl. Prednost je i ta da će timovi imati više kvalitetnijih utakmica obzirom da samo najbolje ekipe u Evropi igraju u Ligi šampiona. 

Mana novog formata je ta što sa više utakmica postoji rizik od umora i povreda igrača. Pored domaćih liga, kupova, te reprezentativnih obaveza, sada igrači imaju i dodatne dve utakmice u Ligi šampiona. Moguće je da će u nekim utakmicama Lige šampiona da opadne kvalitet obzirom da treneri mogu možda da kombinuju sastave protiv slabijih timova kako bi igrači bili sveži za zadatke u domaćim prvenstvima. 

Nokaut faza Lige šampiona

Trofej Lige sampiona
Source: informer.rs

 

Nokaut faza počinje u februaru kao i do sada. Timovi koji ligaški deo završe od 1. do 8. mesta kvalifikuju se za osminu finala. Timovi koji budu plasirani od 9. do 24. mesta igraće dodatnu rundu (baraž) za ulazak u osminu finala Lige šampiona. 

Timovi koji budu plasirani od 25. mesta do 36. mesta završavaju takmičenje u Evropi jer jedna od promena je i ta da nema više prelaska timova iz Lige šampiona u Ligu Evrope ili iz Lige Evrope u Ligu konferencija. 

Nokaut faza Lige šampiona ostaje ista ko i pre. Finale će se igrati na neutralnom terenu, odnosno na Alijanc Areni za sezonu 2024/2025. 

Utakmice će se i dalje igrati tokom sedmice, odnosno Liga šampiona utorkom i sredom dok će se utakmice Liga Evrope i Konferencijske lige igrati četvrtkom. Mala promena je i to da je Liga šampiona uvela i jednu ekskluzivnu nedelju kada će se utakmice Lige šampiona igrati u utorak, sredu i četvrtak. 

Liga Evrope i Liga Konferencija

Format Lige Evrope i konferencijske lige se takođe menja u glavnom delu takmičenja. 

U Ligi Evrope će takođe biti 36 ekipa u ligaškom delu takmičenja gde će timovi igrati protiv 8 različitih protivnika, četiri kod kuće i četiri u gostima. 

U Konferencijskoj ligi će isto biti 36 ekipa s tim da će u ovom takmičenju svaki tim igrati 6 utakmica, tri kod kuće i tri u gostima. 

Kao i u Ligi šampiona, nokaut faza u Ligi Evrope i Ligi Konferencija će se igrati po istom principu kao i prethodnih sezona. 

Što se tiče kvalifikacija za Ligu Evrope i Ligi Konferencija, ni tu se ništa nije promenilo. Kvalifikacije će da izledaju kao i u prethodnim sezonama.

Izdvajamo za vas

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

NAJNOVIJE

DOGAĐAJI

VESTI