Hosting je jako bitan element bilo da se radi o vašoj veb stranici, blogu ili online prodavnici. To je zapravo usluga pomoću koje korisnici postavljaju svoj sajt na internet da bi postali dostupni posetiocima iz celog sveta.
Dalje u tekstu ćemo se pozabaviti detaljno na temu šta je hosting, kako funkcioniše kao i na šta treba da obratite pažnju kada birate provajdera. Fokus će biti na hosting usluge koje su dostupne u Srbiji.
Sadržaj
ToggleŠta je hosting?
To je zapravo usluga koja vam omogućuje da se vaš vebsajt postavi na server, odnosno na računarski sistem koji je konstantno povezan na internet.
U trenutku kada posetilac unese adresu vašeg sajta u pretraživač (obično je to Google), pretrživač šalje zahtev serveru na kojem je vaš vebsajt postavljen (hostovan). Zatim server šalje nazad podatke odnosno sadržaj sajta te se posetiocu prikazuje sadržaj istog.
Ovo možete zamisliti kao zakup prostora na internetu. Na primer, za prodavnicu vam treba fizička lokacija. Tako vam isto za sajt treba online lokacija (server) da biste postavili svoj sajt.
Nakon sto smo videli šta je hosting, sada možemo da se pozabavimo tipovima hostinga.
Tipovi hostinga
- Shared hosting (deljeni hosting) – Ovo je najjeftinija varijanta gde nekoliko sajtova deli resurse jednog servera. Ovo je idealno za manje sajtove odnosno za početnike jer je pristupačan cenom. Negativna strana deljenog hostinga je što on može postati sporiji ukoliko drugi sajtovi na serveru koriste isuviše resursa.
- VPS hosting (Virtual Private Server) – Kod ovog tipa hostinga vi i dalje delite server sa drugim korisnicima. Za razliku od deljenog hostinga, kod VPS hostinga imate dodeljene resurse koje ne mogu da koriste drugi sajtovi. U svakom slučaju, ova varijantam vam daje više fleksibilnosti kao i bolji performans od deljenog hostinga.
- Dedicated hosting – Ako biste se odlučili za dedicated hosting imali biste vrhunske performanse jer vi zapravo zakupljujete ceo server samo za vaš sajt. Iako je ovo najskuplja varijanta, idealna je za velike sajtove koji imaju velike posete.
- Cloud hosting – Ono što krasi Cloud hosting je činjenica da ovakav tip hostinga nudi stabilnost i skalabilnost. Dakle, ako bi u nekom slučaju jedan sever prestao sa radom, drugi bi zauzeo njegovo mesto što ga čini izuzetno pouzdanim.
- WordPress hosting – WordPress hosting je optimizovan za sajtove koji su napravljeni na WordPress platformi. WordPress hosting nudi već instalirane pluginove i optimizacije koje vam olakšavaju da upravljate svojim sajtom.
Ključni faktori pri odabiru hosting provajdera
Kako da odaberete hosting provajdera? Postoji nekoliko faktora koji trebaju da se uzmu u obzir jer sam odabir može da ima veliki uticaj na rad i uspeh vašeg sajta.
- Brzina i performans – Ono što je ključno za korisničko iskustvo (user experience) i SEO (search engine optimization) je brzina učitavanja sajta. Potrebno je da proverite da li server nudi SSD diskove, CDN (Content Delivery Network) te optimizovane severe koji mogu da vam obezbede brzinu učitavanja.
- Pouzdanost i uptime – Uptime se odnosi na vreme tokom kojeg je vaš sajt dostupan posetiocima. Većina provajdera obećava 99,9% uptime, ali je važno proveriti koliko često dolazi do prekida rada.
- Tehnička podrška – Ono što je jako bitno jeste da proverite da li provajder nudi podršku 24/7. Može to biti live chat, podrška preko telefona, ili email podrška ali je bitno da dobijete brzu i stručnu pomoć ako naiđete na problem.
- Cena – Svakako ne bi trebalo da bude jedini faktor ali je u svakom slučaju jako važna. Nekada se desi da provajderi nude promo cene koje se nakon godinu dana povećaju. Iz tog razloga je bitno da dobro vidite sve uslove koji se nude.
- Fleksibilnost i skalabilnost – Treba da obratite pažnju i na to da vaš sajt ukoliko budete dobro radili na njemu može da raste. Zato je potrebno više resursa. Tako trebate i da vidite da li provajder nudi lako skaliranje vašeg paketa kako viste mogli da dodate prostora, propusnog opsega ili memorije po potrebi.
- Sigurnost – Sigurnost je veoma bitna. A ako vodite e-commerce sajt ili prikupljate podatke korisnika bitno je da tražite provajdera koji nudi SSL sertifikate, zaštitu od DDoS napada, kao i redovne bekape i firewall zaštitu.
Hosting provajderi u Srbiji
- True False Hosting – Za izbor idealnog hosting provajdera, razmislite o True False Hosting, platformi koja kombinuje pouzdanost, brzinu, i pristupačnost. Sa širokim rasponom opcija, od početničkog hostinga do naprednih rešenja, True False Hosting nudi fleksibilnost i podršku potrebnu za uspeh vaše web stranice u bilo kojoj fazi razvoja.
- Loopia – Jedan je od najpoznatijih i najboljih hosting provajdera u Srbiji. Oni nude razne usluge za deljeni, VPS i dedicated hosting. Ako se odlučite za Loopia hosting provajdera, oni nude besplatne SSL sertifikate kao i naprednu podršku za WordPress sajtove. Sa njihovim paketima, imaćete fleksibilnost a pored toga imaćete mogućnost skaliranja u skladu sa vašim potrebama.
- MCloud – Poznat po cloud hosting uslugama, MCloud je domaći provajder. Serveri se nalaze u Srbiji a to omogućava brže učitavanje za lokalne korisnike. Imaju dobre performanse, 24/7 podršku i širok spektar opcija za skaliranje.
- Ninet – Ono što izdvaja Ninet su povoljni paketi deljenog hostinga. Sa Ninet hosting provajderom imate mogućnost prelaska na VPS ili dedicated hosting ukoliko se pokaže da vaš sajt raste i da je to potrebno. Oni takođe nude uslugu registracije domena što mnogo olakšava upravljanje celokupnim procesom.
- Orion Telekom – Orion Telekom nudi hosting za mala i srednja preduzeća. Ističu se pouzdanošću i tehničkom podrškom koja je dostupna 24 časa dnevno. Kao i Loopia, i Orion Telekom nudi besplatne SSL sertifikate kao i redovne bekape.
- Hostinger Srbija – Ovaj provajder je međunarodni ali sa velikim prisustvom u Srbiji. Oni nude povoljne deljene hosting pakete uz podršku za WordPress i cloud hosting. Hostinger je međunarodni provajder, ali ima snažno prisustvo u Srbiji. Ono što ih izdvaja od drugih su pristupačne cene kao i jednostavan korisnički panel.
Kako doneti konačnu odluku?
- Odredite svoje potrebe – Pre nego krenete u potragu za hoting provajderom, morate da razmislite kakav vam hosting treba. Da li vam odgovara deljeni hosting za mali blog ili vam treba VPS za online prodavnicu. Ono na šta treba da obratite pažnju je i potencijalna poseta na sajtu.
- Uporedite pakete – Najbolje bi bilo da izaberete par provajdera a onda uporedite ponudu. Cena je bitna, ali bi valjalo obratiti pažnju i na to šta dobijate uz dati paket – brzina, prostor na disku, kakva je podrška, sigurnosne opcije kao i mogućnost skaliranja.
- Pročitajte recenzije – Recenzije uvek mogu da vam pomognu. Pogledajte šta pišu korisnici i sa kakvim problemima se susreću odnosno kakva su njihova general iskustva kako sa kvaliteteom usluge tako i sa tehničkom podrškom i uptime-om.
- Testirajte podršku – Možete da izvede mali test tako što ćete se obratiti tehničkoj podršci odabranog provajdera da vidite koliko su brzi i spremni da vam pomognu.
- Pazite na skrivena ograničenja – Jako je bitno da pročitate uslove korišćenja jer neki provajderi mogu da vam ograniče resurse kao što je propusni opseg ili broj posetilaca.
Zaključak
Hosting je srce svakog uspešnog sajta. Prilikom odabira provajdera u Srbiji, važno je da uzmete u obzir brzinu, pouzdanost, podršku i cenu, kao i specifične potrebe vašeg sajta. Istražite lokalne provajdere poput Loopie, MCloud-a, i Nineta kako biste pronašli rešenje koje odgovara vašem budžetu i zahtevima. Dugoročno gledano, pravi hosting može vam pomoći da izgradite stabilan i uspešan online biznis.