Pretraga
Dušan Mandić blokira šut Hrvatskog reprezentativca

Vaterpolisti Srbije ispisali istoriju Olimpijskih igara

Vaterpolisti Srbije su nas navikli na medalje. Na svim Olimpijskim igrama od kako nastupa kao samostalna država, Srbija je donosila medalje.

Kao Jugoslavija je poslednji put nastupala na Olimpijskim igrama 2000. kada je u Sidneju protiv Španije osvojila bronzanu medalju. Zatim kao Srbija i Crna Gora 2004. osvojena je srebrna medalja nakon poraza od Mađarske u finalu. Mađarska je osvojila 3 puta zaredom OI u Sidneju 2000., Atini 2004. i Pekingu 2008. Srbija je u Pekingu bila treća pobedom protiv Crne Gore.

U Londonu, 2012. Srbija je bila ponovo bolja od Crne Gore u borbi za bronzanu medalju.

Nakon toga, Srbija je vezala tri zlatne medalje sa Olimpijskih igara što je postavilo u društvo Mađarske. Ove dve reprezentacije su jedine koje su vezale 3 vezana Olimpijska zlata u vaterpolu.

Srbija je ispisala istoriju vaterpolo sporta tako što je nakon Ria 2016. i Tokija 2020. osvojila zlato i u Parizu 2024.

Malo ko je očekivao ovakav ishod obzirom na loš start gde je Srbija ostvarila samo dve pobede, protiv Francuske i Japana.

Standings provided by Sofascore

Međutim, Srbija je takmičenje počela tek od četvrtfinala. Bilo je jasno da će proći grupu, ali niko osim samih igrača i njihovih najbližih, kao što reče kapiten Jakšić, nisu verovali u finale. U četvrtfinalu je pala Grčka nakon jedne jako efikasne utakmice. Srbije je pobedila rezultatom 12:11 a pogodak za pobedu je postigao upravo Jakšić iz velike udaljenosti na samo 2.6 sekundi do kraja utakmice.

U polufinalu je pala Amerika kao mala „osveta“ za poraz košarkaša u nefer uslovima. Rezultat je bio 10:6.

A onda finale. Olimpijski šampion protiv Svetskog šampiona, protiv Hrvatske. Srbija je pre finalne utakmice izgubila tri poslednja duela. Dva u četvrtfinalima Svetskih prvenstava 2022. i 2024. te na Olimpijskim igrama 2020. u Tokiju u grupnoj fazi.

Hrvatska je povela preko Fatovića u 3. minutu a izjednačio Nemanja Ubović u 4. minutu da bi nakon toga, u 5. minutu siguran bio Miloš Ćuk sa peterca. Nakon toga, Srbija je vodila celi meč i nije dozvoljavala protivniku da izjednači. Meč je završen rezultatom 13:11. Najefikasnij je bio baš Miloš Ćuk sa 3 pogodka.

Ovom pobedom, Srbija je vezala 3 Olimpijska zlata i ušla u istoriju kao jedina ekipa pored Mađarske kojima je to pošlo za rukom.

Nikola Jakšić je najavio napad i na četvrto Olimpijsko zlato u Los Anđelesu 2028.

Naslovna fotografija preuzeta sa: nin.rs