Nakon Olimpijskih igara u Barseloni 1992. godine, sve se promenilo kada je košarka u pitanju. Do 1992. godine, Amerikancima nije bilo dozvoljeno da šalju profesionalne igrače na Olimpijske igre.
Za Ameriku su na Olimpijskim igrama uvek nastupali košarkaši iz NCAA lige odnosno igrači iz Univerzitetske lige. Obzirom da su igrači iz Univerzitetske lige vrlo brzo potpisivali profesionalne ugovore sa NBA timovima, Amerikanci su uvek nastupali sa drugim timom na Olimpijskim igrama.
Na Olimpijskim igrama 1992. u Barseloni, Amerikanci su lako došli do zlatne medalje. Pobedili su sve svoje protivnike sa prosečnom koš razlikom od 44 poena.
Drim tim (Dream Team) iz Barselona je kolektivno ušao u Kuću slavnih SAD Olimpijaca 2009., a 2010. u košarkašku Kuću slavnih. 2017. ušli su u FIBA Kuću slavnih.
Kako je stvoren Drim tim
Sve do Olimpijskih igara u Barseloni, FIBA pravila su striktno zabranjivala profesionalnim igračima da se takmiče na Olimpijskim igrama. Tako da su Amerikanci isključivo nastupali sa igračima koji su igrali Univerzitetsku ligu.
Za razliku od Amerikanaca, druge države su nastupale sa profesionalnim igračima. Na Olimpijskim igrama 1988. u Seulu (Južna Koreja) Amerikanci su izgubili od Sovjetskog Saveza u polufinalu tako da su igrali za treće mesto i pobedili Australiju. To im je bio najgori plasman u istoriji. Treće mesto, i najgori plasman u istoriji, dobro ste pročitali.
Međutim, već u aprilu 1989. godine održan je poseban sastanak FIBA-e gde se između ostalog glasalo i za to da se dozvoli profesionalnim igračima da nastupaju na Olimpijskim igrama. Delegati su izglasali dozvolu igranja profesionalaca sa brojem glasova 56 za i 13 protiv.
To je otvorilo put Amerikancima da sastave tim od profesionalaca za Olimpijske igre u Barseloni 1992. godine.
Sjedinjene Američke Države su napravile spisak od 10 igrača na koje su rečunali za Olimpijske igre. Za nadimak Drim tim je zaslužen “The Sports Ilustrated” jer su na naslovnici svog magazina 1991. tako nazvali ovaj tim.
Prvih 10 igrača su pozvani već u septembru 1991. godine su bili Majk Džordan i Skoti Pipen iz Čikago Bulsa, Džon Stokton i Karl Malon iz Juta Džez, Madžik Džonson iz LA Lejkersa, Leri Bird iz Boston Seltiksa, Patrik Eving iz Njujork Niksa, Kris Mulin iz Golden Stejt Voriorsa, David Robinson iz San Antonio Sparsa, i Čarls Barkli iz Filadelfije. Klajd Draksler iz Portlanda je odabran u maju 1992. godine kao 11 igrač i ujedno poslednji profesionalni igrač. Kao omaž amaterskoj košarci, čelnici lige su odlučili da 12-ti igrač bude igrač iz Univerzitetske lige. Kristijan Laetner sa Djuk univerziteta je izabran umesto Šekil O’Nila sa Luizijana univerziteta.
Dakle, to je 12 igrača koji su dobili nadimak “Drim tim” a koji su svakako opravdali.
Totalna dominacija
Da bi se pripremili za Olimpijske igre, Drim tim je odigrao dve trening utakmice protiv najboljih košarkaša sa univerziteta.
SAD je prvu utakmicu izgubila jer je selektor Čak Dali odlučio da pokaže svojoj ekipi da niko nije nepobediv. Uradio je to tako što je limitirao minutažu Majkl Džordanu te je radio neke nelogične izmene. Ali u drugoj utakmici, dan posle, Drim tim je ubedljivo pobedio tim sastavljen od igrača iz NCAA lige.
Nakon toga su usledile Američke kvalifikacije za Olimpijske igre. SAD su igrale sa Kubom, Kanadom, Panamom, Argentinom, Portorikom i Venecuelom. Svih 6 utakmica su pobedili i svima su dali preko 100 poena dok je najmanja koš razlika bila protiv Portorika, 38.
Rezultati kvalifikacija za Olimpijske igre 1992.:
- SAD – Kuba (136-57)
- SAD – Kanada (105-61)
- SAD – Panama (112-52)
- SAD – Argentina (128-87)
- SAD – Portoriko (119-81)
- SAD – Venecuela (127-80)
Na samim Olimpijskim igrama, Drim tim je pokazao zašto je NBA najgledanija košarka na svetu. Ni jedna ekipa na Olimpijskim igrama nije bila ni blizu Amerikancima.
Redom su pobeđivani u grupnoj fazi takmičenja Angola, Hrvatska, Nemačka, Brazil i Španija. U četvtfinalu, Drim tim sastav je savladao Portoriko. U polufinalu su bili bolji od Litvanije dok su u finalu savladali reprezentaciju Hrvatske.
Rezultati na Olimpijskim igrama 1992:
- SAD – Angola (116-48)
- SAD – Hrvatska (103-70)
- SAD – Nemačka (111-68)
- SAD – Brazil (127-83)
- SAD – Španija (122-81)
- SAD – Portoriko (115-77)
- SAD – Litvanija (127-76)
- SAD – Hrvatska (117-85)
Kao što se može videti, košarkaši SAD su bili više nego dominatni. Ni na Olimpijskim igrama niko nije prošao ispod 100 poena. Najbliži tome da zadže Drim tim ispod 100 poena su bili Hrvati u drugom kolu grupne faze takmičenja.
Najjači Drim tim?
Da li je Drim tim sastav iz 1992. godine najjači sastav koji su Amerkanci ikada imali? Mnogi sportski stručnjaci smatraju da ne postoji tim koji je bio dominantan kao Dream tim iz Barselone.
Pobeđivali su sve svoje rivale sa velikom koš razlikom. Raznoliskost u igri je bila savršena. Svi koji su igrali dali su podjednak doprinos osvajanju medalje. Niko od igrača nije iskakao kao nosilac igre. A i kako bi kad su u Drim tim sastavu bile sve zvezde do zvezde. Svako je doprinosio na svoj način. Stoga i pobede sa prosekom od 44 poena razlike.
Svojevremeno su Kobi Brajant i LeBron Džejms govorili da je njihov Drim tim, poznatiji kao Drim tim 2 iz 2012. godine bolji od Dream tima iz 1992. Ali, rezultati kažu drugačije. Ono što su uradili košarkaši Amerike na Olimpijskim igrama u Barseloni, nije pošlo ni jednoj drugoj za rukom.
LeBron Džejms je član i najnovijeg Dream tima koji Amerikanci vode na Olimpijske igre 2024 u Pariz!
Završiću ovaj tekst sa šalom koju je rekao Leri Bird na ovu temu. Upitan da prokomentariše izjave Brajanta i Džejmsa, Bird je odgovorio da je moguće da bi ih pobedili obzirom da je Dream tim iz Barselone sada star i da nisu spremni kao što su bili.
Naslovna fotografija preuzeta sa: sportingnews.com