Pretraga

Eliminacija Srbije sa Evropskog prvenstva u Nemačkoj

Srbija nije uspela da pobedi reprezentaciju Danske u poslednjem kolu grupne faze Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Meč je završen rezultatom 0:0 što znači da se Srbija oprašta od Evropskog prvenstva sa osvojena 2 boda. Na kraju, to nam nije bilo dovoljno za prolaz u drugu fazu jer je i Slovenije uspela da odoli pritiscima Engleske. I taj meč je završen rezultatom 0:0 te su putnici u nokaut fazu iz grupe „C“ Engleska sa 5 bodova, Slovenija i Danska sa po 3 boda.

Standings provided by Sofascore

Ostaje žal za propuštenim šansama protiv Engleske u prvom kolu i Slovenije u drugom kolu gde je Srbija mogla i morala bolje. Meč protiv Danske je bio dosta drugačiji od prethodna dva. Na meču protiv Danske, Srbija je imala prvi šut u okvir gola tek u 85. minutu utakmice.

S druge strane, ni Danska nije imala neke značajnije prilike. Izgledalo je kao da Danska ide na bod jer ih on vodi u nokaut fazu. Tako je i bilo.

Prvo poluvreme

Selektor Stojković se odlučio za defanzivniji pristup u prvom poluvremenu. Ideja je bila da se proba odbraniti gol a onda iz kontre ili polu-kontre napadne gol Kaspera Šmajhela. U prvom poluvremenu to nije urodilo plodom.

Drugo poluvreme

U drugom poluvremenu, Stojković je u igru ubacio sve ofanzivne igrače koje ima ali jednostavno nije išlo. Videla se želja, htenje, trud, zalaganje. Ali ni to nije bilo dovolno da se probije Danska odbrana koja je stojala jako nisko u polju.

Luka Jović je kratko doneo radost navijačima Srbije u 53. minutu. Postigao je gol ali se ispostavilo da je bio u ofsajdu pa je gol i poništen.

Dve situacije koje su krajnje sumnjive desile su se u drugom poluvremenu. Prvo je Mitrović povučen za dres u šesnaestercu Danske ali je sudija Fransoa Letexier ostao nem. Druga situacija se desila takođe u šesnaestercu Danske kada je Andersen nesportski, laktom udario Mitrovića u stomak. I Letexier i VAR su ostali nemi na ovu situaciju.

Mitrović je izjavio da su pre Evropskog prvenstva imali sastanak sa sudijama gde je rečeno da će svako povlačenje za dres biti sankcionisani najstrožom kaznom, jedanaestercom. Ali to se nije desilo i kako kaže Mitrović, nije mu jasno zašto sudija nije gledao snimak.

Nama sada ostaje da vidimo da li će doći do nekih promena kako u savezu, tako i na mestu selektora. Slede nam utakmice Lige Nacija te kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u SAD 2026. Nadamo se da ćemo napokon da naučimo nešto iz svojih grešaka i da ćemo na sledećem šampionatu barem grupu proći.