Mitrovic, Vlahovic, Kostic i Pavlovic proslavljaju gol Srbije

Raspored i rezultati utakmica Evropskog prvenstva 2024

Evropsko prvenstvo u Nemačkoj za fudbalere počinje 14.06. i trajaće do 14.7. za kada je zakazano finale na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Evropsko prvenstvo u Nemačkoj je 17. po redu na kojem će se 24 fudbalske reprezentacije boriti za titulu najbolje ekipe “starog kontinenta”.

Nakon 24 godine, i naš nacionalni tim će da učestvuje na završnici. Nema euforije ali se svi potajno nadamo što boljem plasmanu naše selekcije.

Fudbalska reprezentacija Srbija je u jakoj grupi koju čine Engelska, Danska i Slovenija.

Gde gledati utakmice

Kao što je bio slučaj sa Svetskim prvenstvom, tako ćemo i za Evropsko prvenstvo imati specijalne emisije na RTS televiziji pre svake utakmice. Prenos svih utakmica će biti na prvom kanalu RTS.

Pre svake utakmice imaćemo priliku da gledamo emisiju „Svi igraju, fudbal pobeđuje“. Urednici i voditelji emisije će biti Tijana Jevtić i Stefan Bendić.

I na ovom prvenstvu gosti će biti dobro poznati Rade Bogdanović, Miroslav Vjetrović i Saša Janković. Što se tiče analize rada sudija na EP biće zadužen dobro poznati Dejan Nedić te Milan Jeremić.

Za zadatak video analize utakmica i taktike biće zadužen Nemanja Milinčić.

Sve utakmice evropskog prvenstva takođe ćete moći da gledate na ArenaSport kanalima.

Ovde možete da ispratite raspored kao i rezultate utakmica kako se koja bude završila.

Grupna faza

Grupa A

U grupi A se nalaze domaćin Nemačka, Mađarska, Škotska i Švajcarska.

Prva utakmica se igra 14.06. što je ujedno i otvaranje evropskog prvenstva u Nemačkoj. Domaćin Nemačka će igrati protiv Škotske u 21.00.

Raspored utakmica evropskog prvenstva i tabela:

Prvo Kolo Grupe A:

14.06. – Nemačka – Škotska – 5:1 (3:0)

• Strelci:
    • Nemačka (F. Wirtz, J. Musiala, K. Havertz, N. Fulkrug, E. Čan)
    • Škotska (A. Rudiger – autogol)

15.06. – Mađarska – Švajcarska – 1:3 (0:2)

• Strelci:
    • Mađarska (B. Varga)
    • Švajcarska (K. Duah, M. Aebischer, B. Embolo)

Drugo kolo grupe A:

19.06. – Nemačka – Mađarska – 2:0 (1:0)

• Strelci:
    • Nemačka (J. Musiala, I. Gundogan)

19.06. – Škotska – Švajcarska – 1:1 (1:1)

• Strelci:
    • Škotska (S. McTominay)
    • Švajcarska (X. Shaqiri)

Treće kolo grupe A:

23.06. – Švajcarska – Nemačka – 1:1 (0:0)

Grupa B

Jako interesantna grupa. U njoj su branioc titule Italija, Španija, Hrvatska i Albanija.

Možemo slobodno da kažemo da je Albanija u ovoj grupi totalni autsajder.

Ali, iznenađenja u fudbalu su i više nego moguća a pisao sam vam već o najvećim iznenađenjima u istoriji evropskih prvenstava.

Španija i Hrvatska će odmeriti snage na startu, dok će Italija prvu utakmicu igrati protiv Albanije. Ajde da vidimo raspored utakmica evropskog prvenstva i tabelu.

Prvo Kolo Grupe B:

15.06. – Španija- Hrvatska 3:0 (3:0)

• Strelci:
    • Španija (A. Morata, F. Ruiz, D. Carvajal)

15.06. – Italija – Albanija 2:1 (2:1)

• Strelci:
    • Italija (A. Bastoni, N. Barella)
    • Albanija (N. Bajrami)

Drugo kolo grupe B:

19.06. – Hrvatska – Albanija – 2:2 (0:1)

• Strelci:
    • Hrvatska (A. Kramarić, K. Gjasula autogol)

Grupa C

Grupa koju smo svi čekali. Grupa koja će doneti odgovore na mnoga pitanja. Da li je ovaj tim stasao za velike poduhvate? Ili ćemo opet imati onaj gorak ukus u ustima?

Nadam se da će biti ovo prvo.

U grupi C se nalaze Srbija, Engleska, Danska i Slovenija. Evo i raspored utakmica i tabela:

Grupa D

Pored glavnog favorita Engleske, u grupi D je i drugi favorit za podizanje pehara. Fudbalska reprezentacija Francuske posle Engleske ima najveće šanse za osvajanje evropskog prvenstva.

U grupi su sa Poljskom, Austrijom i Holandijom.

• Poljska (K. Piatek)
    • Austria (G. Trauner, C. Baumgartner, M. Arnautović – penal)

21.06. – Holandija – Francuska – 0:0

Treće kolo grupe D:

25.06. – Francuska – Poljska – 1:1 (0:0)

• Strelci:
    • Francuska (K. Mbappe)
    • Poljska (R. Lewandowski)

25.06. – Holandija – Austrija – 2:3 (0:1)

• Strelci:
    • Holandija (C. Gakpo, M. Depay)
    • Austrija (D. Malen autogol, R. Schmid, M. Sabitzer)

Grupa E

Grupa E je jedna od najuravnoteženijih grupa na ovom evropskom prvenstvu. Ovo Evropsko prvenstvo je treće uzastopno za Slovačku.

Fudbalska reprezentacija Belgije će pokušati da popravi utisak obzirom da se nisu dobro proveli na Svetskom prvenstvu u Kataru.

Rumunija i Ukrajina će takođe tražiti svoju šansu za prolaz u nokaut fazu.

Prvo Kolo Grupe E:

17.06. – Rumunija – Ukrajina 3:0 (1:0)

• Strelci:
    •  Rumunija (N. Stanciu, R. Marin, D. Dragus)

17.06. – Belgija – Slovačka 0:1 (0:1)

• Strelci:
    • Slovačka (I. Schranz)

Drugo kolo grupe E:

21.06. – Slovačka – Ukrajina – 1:2 (1:0)

• Strelci:
    • Ukrajina (M. Shaparenko, R. Yaremchuk)

22.06. – Belgija – Rumunija – 2:0 (1:0)

• Strelci:
    • Belgija (Y. Tielemans, K. De Bruyne)

Treće kolo grupe E:

26.06. – Ukrajina – Belgija – 0:0

26.06. – Slovačka – Rumunija – 1:1 (1:1)

• Strelci:
    • Slovačka (O. Duda)
    • Rumunija (R. Marin pen.)

Grupa F

U grupi F imamo i debitanta. Gruziji je ovo prvo Evropsko prvenstvo u istoriji.

Pored Gruzije, tu su još Turska i bivši šampioni Portugal i Češka.

Za Portugal možemo reći da je favorit iz senke.

Prvo Kolo Grupe F:

18.06. – Turska – Gruzija 3:1 (1:1)

• Strelci:
    • Turska (M. Muldur, A. Guler, K. Akturkoglu)
    • Gruzija (G. Mikautadze)

18.06. – Portugal – Češka 2:1 (0:0)

• Strelci:
    • Portugal (R. Hranač autogol, F. Konesisao)

• Strelci:
    • Portugal (B. Silva, S. Akaydin autogol, B. Fernandes)

Treće kolo grupe F:

26.06. – Gruzija – Portugal – 2:0 (1:0)

• Strelci:
    • Gruzija (K. Kvaratskhelia, G. Mikautadze)

Osmina finala, raspored i rezultati

Osmina finala evropskog prvenstva nam je donela par iznenađenja. Reprezentacija Gruzije koja je debitant na Evropskom prvenstvu je u zadnjem kolu grupe „F“ savladala Portugal rezultatom 2:0 i tako obezbedila plasman u osminu finala kao trećeplasirana ekipa grupe „F“. Protivnik Gruzije u osmini finala je Španija.

Reprezentacije Srbije, Hrvatske i Mađarske možemo da smatramo kao negativnim iznenađenjima obzirom da nisu usepli da priođu svoje grupe.

Mini iznenađenje je napravila Austrija koja je u svojoj grupi osvojila prvo mesto a u grupi su bile Francuska i Holandija. Sjajno izdanje Austrijskog nacionalnog tima. Da li mogu da prođu i u četvrtfinale, videćemo 2. jula kada igraju sa Turskom za prolaz.

Holandija kao trećeplasirana ekipa grupe „“ igraće protiv prvoplasirane ekipe grupe „“ Rumunije. Meč se igra takođe 2. jula.

Evo i pregled parova osmine finala i rezultati:

• 29.06. u 18.00ć – Švajcarska – Italija – 2:0
    • Olympiastadion (Berlin)

Švajcarska je iznenadila branioca titule Italiju. Na prepunom Olimpijsmok stadionu u Berlinu, Švajcarska je slavila rezultatom 2:0 i tako se plasirala u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Strelci za Švajcarsku su bili R. Freuler u 37. minutu a sve nade Italije da mogu do pozitivnog rezultata ugasio je R. Vargas u 46. minutu utakmice.

Strelci: Švajcarska (R. Freuler, R. Vargas)

• 29.06. u 21.00č – Nemačka – Danska – 2:0
    • Signal Iduna Park (Dortmund)

Utakmica u Dortmundu je završila indetično kao utakmuca na Olimpisjkom stadionu u Berlinu. Domaćin Nemačka je savladala Dansku sa 2:0. Pri rezultatu od 0:0, Danskoj je poništen gol zbog ofsajda. Strelci za Nemačku su bili K. Havertz iz jedanaesterca u 51. minutu a tačku na i je stavio J. Musiala u 68. minutu meča. Musiala se sada izjednačio na listi strelaca sa Mikautadzeom. Obojica imaju po 3 gola. Gruzija svoj meč igra sa Španijom pa je manje verovatno da će Mikautadze da poboljša svoj skor.

Strelci: Nemačka (K. Havertz, J. Musiala)

• 30.06. u 18.00ć – Engleska – Slovačka – 2:1
    • VELTINS-Arena (Gelzenkirhen)

Meč u Šalkeu između Engleske i Slovačke je završen rezulatom od 2:1, nakon produžetaka. Dugo je Slovačka imala četvrtfinale u svojim nogama. Poveli su preko I. Shranza već u 25. minutu. Nakon toga, Engleska je napadala svim silama ali nije mogla do gola. A onda u 95. minuti regularnog dela meča, jedan od najboljih igrača na svetu trenutno, Belingham, je postigao gol za 1:1 i tako dao šasnu Engleskoj da popravi utisak u produžecima.

Nije se dugo čekalo. Već u prvom minutu produžetka, Harry Kane je postigao gol za vođstvo od 2:1 što je i ostao krajnji rezultat. Tako je neuverljiva Engleska od samog početka Evropskog prvenstva, uspela da se dočepa četvrtfinala. Sauthgate će morati nešto da menja obzirom da igra Engleske ne pokazuje ekipu koja je označena za glavnog favorita ovog Evropskog prvenstva. A meč četvrfinala će igrati protiv Švajcarske koja je izabcila Italijane u osminifinala.

Strelci: Engleska (J. Bellingham, H. Kane) – Slovačka (I. Shranz)

• 30.06. u 21.00č – Španija – Gruzija – 4:1
    • RheinEnergieStadion (Keln)

Najprijatnije iznenađenje Evropskog prvenstva Gruzije, nije uspela da prođe u četvrtfinale. Iako su poveli autogolom Le Normanda u 18. minutu, nisu uspeli da sačuvaju svoj gol. Španija je imala inicijativu tokom celog meča dok je Gruzija svoje šanse čekala iz kontri i polu-kontri.

Španija je imala posed lopte 75%, 35 šuteva na gol uz 13 u okvir gola. U svim statističkim parametrima, Španija je bila superiorna s toga ni ne čudi konačan rezultat.

Strelci: Španija (Rodri, F. Ruiz, N. Williams, D. Olmo) – Gruzija (Le Normand autogol)

• 01.07. u 18.00č – Francuska – Belgija – 1:0
    • Merkur Spiel-Arena (Dizeldorf)

Statstički gledano, Francuska je bila dosta bolji protivnik u ovom meču. Na kraju su slavili rezultatom od 1:0. J. Verthongen je postigao autogol u 85. minutu meča. Francuska će meč četvrtfinala igrati protiv Portugala koji je savladao Sloveniju.

Strelci: Francuska (J. Verthongen autgol)

• 01.07. u 21.00č – PortugalSlovenija – 0:0 (3:0 nakon izvođenja jedanaesteraca)
    • Deutsche Bank Park (Frankfurt)

Portugal je bio daleko bolji u ovom meču. Probijali su Slovenačku odbranu preko Leao na levoj strani i Cancela na desnoj strani. Ali izostao je taj završni udarac. Slovenija se opredelila na odbranu te je čekala svoju šansu preko kontri i polukontri. Žaliće Šeško za ovom utakmicom. Mladi napadač RB Lajpciga je imao dve 100% šanse gde je bio jedan na jedan sa golmanom ali nije uspeo da šanse pretvori u golove.

Portugal je pokušavao na sve načine da dođe do gola, ali nisu uspeli. Meč je završen 0:0 te se išlo na produžetke.

Na kraju prvog  produžetka, nakon jednog prodora Dioga Jote, Drkušić ga je oborio a Daniele Orsato je pokazao na belu tačku. Ronaldo je preuzeo odgovornost ali nije uspeo da savlada jednog od najboljih golmana današnjice Jana Oblaka. Pročitao ga je i odbranio mu udarac.

Nakon 0:0 nakon 120 minuta, došlo se do izođenja jedanaesteraca. Slovenci su redom promašili tri jedanaesterca dok su Portugalci iskoristili svoje i tako konačnim rezultatom od 3:0 zakazali četvrtfinale sa Francuskom. Redom su pogađali Ronaldo, Bruno Fernandes i Bernardo Silva.

• 02.07. u 18.00č – RumunijaHolandija – 0:3
    • Allianz Arena (Minhen)

Holandija je savladala Rumuniju sa 3:0. Dobro su se držali Rumuni tokom celog meča. Primili su gol za 1:0 u 20. minutu golom C. Gakpa. U 46. minuti u igru je ušao D. Malen koji je postigao dva gola, u 83. i 93. minuti za konačnih 3:0 i plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Strelci: Holandija (C. Gakpo, D. Malen 2x)

• 02.07. u 21.00č – Austrija – Turska – 1:2
    • Red Bull Arena (Lajpcig)

Hit prvenstva predvođeni Ragnickom nisu uspeli da se domognu četvrtfinala Evropskog prvenstva. Loše je Austrija ušla u meč te je već u 1. minutu bila u zaostatku od 1:0. Gol za Tursku je postigao M. Demiral.

Nakon toga, Austrija preuzima terensku inicijativu. Tokom meča, imali su 21 šut na spram 6 udaraca Turske. Kružili su Austrijanci oko gola Turske ali nisu uspeli da dođu do izjednačenja. Jednu izlgednu priliku je propustio Marko Arnautović kada je izašao jedan na jedan sa golmanom Turske Mert Gunokom. Onda je usledila kontra Turske, korner i drugi gol M. Demirala na meču za 2:0. Austrija je uspela da u 66. minuti preko Gregoritscha smanji na 2:1. Nastavili su da napadaju do kraja utakmice ali nisu uspeli da izjednače.

Meč je završen 2:1 za Tursku koja će u četvrtfinalu igrati protiv Holandije.

Strelci: Austrija (M. Gregoritsch) – Turska (M. Demirel)

Četvrtfinale

• 05.07. u 18.00č – ŠpanijaNemačka – 2:1 (nakon produžetaka) – 1:1 (regularni deo utakmice)
    • MHP Arena (Štutgart)

U neizvesnoj utakmici do samog kraja drugog prodiužetka, Španija je uspeala da savlada domaćina Nemačku i plasira se u polufinale Evropskog prvenstva. Ostaće jedna situacija o kojoj će se dugo pričati a to je nedosuđen jedanaesterac za reprezentaciju Nemačke. Naime, Musiala je šutirao ka golu Španije a na putu ka golu, lopta je pogodila Cucurelu u ruku unutar šesnaesterca. Sudija Anoty Taylor nije htio ni da pogleda VAR tako da će ova situacija sigurno da izazove mnog kontraverze.

Strelci: Španija (D. Olmo, M. Merino) – Nemačka (F. Wirtz)

• 05.07. u 21.00č – Portugal – Francuska – 0:0 (5:3 nakon izvođenja jedanaesteraca)
    • Volksparkstadion (Hamburg)

Portugal i Francuska su odigrali meč bez golova. Francuska je na kraju slavila nakon izvođenja jedanaesteraca. Interesantno je da je ovo peta utkmica Francuza da ni jedan igrač nije dao gol. Sve su bili autogolovi ili nerešeni ishodi od 0:0. U penal seriji, svih pet izvođača su bili precizni sa bele tačke (O. Dembele, Y. Fofana, J. Kunde, B. Barcola, T. Hernandes). Kod Portugalaca, J. Felix nije bio precizan, pogodio je stativu. Precizni su bili C. Ronaldo, B. Silva, N. Mendes.

• 06.07. u 18.00č – EngleskaŠvajcarska – 1:1 (5:3 nakon izvođenja jedanaesteraca)

Još jedna utakmica u kojoj su jedanaesterci odlučivali. Utakmica je bila mirna sve do 75. minute a onda je B. Embolo doneo prednost Švajcarskoj od 1:0. Slavlje je trajalo 5 minuta jer je u 80. minuti B. Saka izjednačio na 1:1. Utakmica je otišla u produžetke a potom i u penal seriju.

Kod Engleza je svih pet igrača bilo precizno (C. Palmer, J. Bellingham, B. Saka, I. Toney, T. Alexander-Arnold). Kod Švajcaraca je odmah na početku M. Akanji bio neprecizan dok su Schar, Shaqiri i Z. Amdouni bili precizni.

Strelci: Engleska (B. Saka) – Švajcarska (B. Embolo)

• 06.07. u 21.00č – Holandija – Turska – 2:1

Jedna od najinteresantnijih utakmica Evropskog prvenstva. Jedna jako ujednačena utakmica sa šansama na obe strane.

Do prednosti su prvi stigli Turci u 35. minutu preko S. Akaydin. Turci su igrali mirno, stvarali šanse iz kontri i polu kontri a onda „blitzkrig“ Holandije. U 70. minutu je prvo de Vrij izjednačio na 1:1 da bi u 76. minutu nakon odličnog prodora Dumfriesa po desnoj strani i centaršuta u šesnaesterac Turske M. Muldur iz najbolje namere ubacio loptu u sopstvenu mrežu.

Nakon toga je Turska stvorila još par izglednih šansi za postizanje gola ali koncetrisana odbrana te izvanredan golman Bart Verbruggen nisu dozvolili Turcima da se vrate u meč. Ostalo je 2:1 čime je Holandija zakazala polufinale sa Engleskom.

Strelci: Holandija (S. de Vrij, M. Muldur autogol) – Turska (S. Akaydin)

Polufinale

• 09.07. u 21.00č – Španija – Francuska – 2:1

Na prepunoj Aliianz Areni imali smo priliku da gledamo jedan zaista kvalitetan meč. Francuzi su preko Kolo Muanija postigli tek prvi gol iz otvorene igre tako da je Francuska od 8. minute vodila 1:0. Međutim slavlje nije trajalo dugo jer su Španci preokrenuli rezultat golovima Yamala u 21. minutu i Dani Olma u 25. min.

Ovo je ujedno bio i prvi gol Lamine Yamala koji ima samo 16 godina i najmlađi je učesnik Evropskog prvenstav u istoriju Španije. Pored gola, Yamal ima i 3 asistencije.

Španija se plasirala u finale Evropskog prvenstva i čeka svog protivnika u meču između Holandije i Engleske.

Strelci: Španija (L. Yamal, D. Olmo) – Francuska (K. Muani)

• 10.07. u 21.00č – Holandija – Engleska – 1:2

Odličan meč u Dortmundu. Engleska je ubacila u veću brzinu. Jako dobro su stojali na terenu, odličan protok lopte. Međutim, Holandija je prva došla do vođstva preko Xavi Simonsa u 7. minutu. Već u 18. minutu dosuđen je penal za Englesku što je Kejn naravno iskoritsio i postavio konačan rezultat prvog pluvremena na 1:1.

Drugo poluvreme je bilo manje kvalitetnije od prvog. Ima li su i jedni i drugi par šansi. Čovek odluke je rezervista Oli Votkins. On je u 90. minutu postigao gol za vođstvo i plasman u finale. Finale je na rasporedu 14.7. u 21.00č gde će Engleska igrati protiv Španije. Ovo je drugo uzastopno finale Engleske na Evropskim prvenstvima. Mogu li ovaj put do titule ili je Crvena furija bolji tim?

Nažalost, kao što je to običaj na Evropskim prvenstvima od 1984. godine, utakmice za treće mesto se ne igraju.

Strelci: Holandija (X. Simons) – Engleska (H. Kejn, O. Votkins).

Finale

• 14.07. u 21.00č – Španija – Engleska – 2:1

Engleska ni iz drugog uzastopnog finala nije uspela da dođe do titule Evropskog šampiona. Španija je slavila rezultatom 2:1.

Sve tri gola su viđena u drugom poluvremenu. Već u 47. minutu N. Vilijams je postigao gol za 1:0. Na 1:1 je izjednačio Kol Palmer u 73. minutu a konačnih 2:1 postavi je Ojarzabal.

Time je Španija postala šampion Evrope četvrti put. Engleska je i dalje bez titule.

Strlci: Španija (N. Vilijams, M. Ojarzabal) – Engleska (K. Palmer)