Pretraga
Engleska Spanija Finale

Finale Evropskog prvenstva 2024: Engleska – Španija

Evropsko prvenstvo 2024 se završava finalnom utakmicom između Engleske i Španije. Meč se igra 14. jula u Berlinu na Olimpijskom stadionu u 21.00 časova.

View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2024 (@euro2024)

Španija je uverljivo došla do finala Evropskog prvenstva. Englezi ne baš tako uverljivi ali ovo je njihovo drugo uzastopno finale.

Finale 2020. koje se igralo u Londonu, Engleska je izgubila od Italije. Da li će Englezi do svoje prve titule prvaka Evrope ili će Španija da dođe do svog četvrtog pehara?

Međusobni dueli

Engleska i Španija su do sada odigrali 27 mečeva od toga 18 prijateljskih utakmica. Na Evropskim prvenstvima sastali su se samo dva puta i to 1980. u grupnoj fazi te 1996. u četvrtfinalu. Oba puta je slavila Engleska. 1980. je rezultat bio 2:1 dok je u četvrtfinalu Evropskog prvenstva 1996. Engleska dobila nakon izvođenja jedanaesteraca rezultatom 4:2.

Nakon te 1996. godine, poslednja dva zvanična meča koja su odigrali su bili 2018. u Ligi nacija. Španija je dobila u Londonu 2:1, dok je Engleska slavila u Madridu rezultatom 3:2.

Na Svetskom prvenstvu su se susreli samo 1950. godine i tada je Španija slavila rezultatom 1:0.

Od ukupno 27 utakmica kojih su odigrali Engleska i Španija, 10 je dobila Španija, 3 su odigrane nerešeno dok Engleska ima 14 pobeda.

Nakon 6 godina i poslednjeg međusobnog duela, Engleska i Španija će ponovo igrati zvanični meč i to onaj najvažniji, finale Evropskog prvenstva.

Put do finala

squawka.com

Španija

Španija je krenula odlučno i silovito od samog starta Evropskog prvenstva. Već u prvoj utakmici se videlo da je Španija ozbiljan kandidat za šampiona Evropskog prvenstva. Savladali su Hrvatsku rezultatom 3:0.

Zatim je usledio derbi protiv Italije. Španija je rešila taj meč u svoju korist minimalnim rezultatom od 1:0. Identičan rezultat je bio i u utkamici sa Albanijom. Grupu su završili kao prvoplasirana ekipa sa 5 postignutih i 0 primljenih golova.

U osmini finala ih je čekalo iznenađenje Evropskog prvenstva, ekpia Gruzije. Gruzija je povela 1:0 na ovom meču i delovalo je da će se bajka Gruzije nastaviti. To se ipak nije desilo jer je Španija na kraju demolirala Gruziju rezultatom 4:1.

Meč četvrtfinala je bilo finale pre finala. Naime, Španija i domaćin prvenstva Nemačka su ukrstili koplja. Španija je slavila rezultatom od 2:1. Meč će ostati upamćen i po kontraverznoj situaciji u šesnaestercu Španije kada je Musiala pogodio Kukurelju u ruku. Sudije i var su ostali nemi na ovu situaciju o kojoj će se itekako pričati i nakon Evropskog prvenstva.

U polufinalu ih je čekao drugi favorit za osvajanje Evropskog prvenstva, Francuska. Francuska je bila neubedljiva tokom celog prvenstva. Interesantan je podatak da su prvi gol iz otvorene igre postigli tek u polufinalu protiv Španije. Poveli su 1:0 ali je Španija ekspresno izjednačila a na kraju i slavila rezultatom 2:1.

Engleska

Engleska je igrala u grupi „C“ sa Danskom, Slovenijom i Srbijom. Pobedili su samo Srbiju, minimalnim rezultatom od 1:0. Daleko da su bili ubedljivi u ovom meču ali na kraju su slavili. Protiv Danske su odigrali nerešeno 1:1 dok su sa Danskom u poslednjem kolu grupne faze takođe remizirali bez golova.

U osmini finala Engleska je igrala protiv Slovačke. Uspeli su da se izvuku pred sam kraj utakmice kada je Hari Kejn postigao gol za izjednačenje u 91. minutu da bi Džud Belingem postigao gol za 2:1 u 5. minutu prvog produžetka što je i bio konačan rezultat meča.

Četvrtifnalna utakmica protiv Švajcarske je bila najslabijeg kvaliteta na čitavom prvenstvu. Ništa se nije dešavalo do 75. minuta a onda dva gola. Prvo je Embolo doveo Švajcarsku u vođstvo od 1:0 u 75. minutu a 5 minuta nakon toga, Saka je izjednačio na 1:1. Utakmica je otišla u produžetke. Nije bilo promene rezultata pa su izvođeni jedanaesterci. Do četvrte serije su svi igrači bili precizni a onda je Manuel Akanđi promašio. Nakon njega je šutirao Trent Aleksander – Arnold i postavio konačni rezultat 5:3.

Polufinale protiv Holandije je jedina utakmica u kojoj je Engleska pokazala zašto je sudeći po svim analizama glavni favorit za osvajanje Evropskog prvenstva. Iako su gubili već u 7. minutu, izjednačili u 18. preko Hari Kejna koji je bio precizan sa bele tačke a gol za pobedu dali tek u 90. minutu, Engleska je izgledala jako dobro na terenu. Kontrolisali su igru tokom celog meča pa je i taj gol na samom kraju meča bio svojevrsna nagrda za pokazano tokom meča.

Engleska – Španija prenos

Prenos utakmice Engleska – Španija možete gledati na RTS 1 i Arena Sport kanalima.

Rezultate svih utakmica Evropskog prvenstva možete pogledati ovde.

Naslovna fotografija preuzeta sa: sportingnews.com