Stopa razvoda braka u Srbiji se svake godine povećava. Dok se 2021. godine svaki četvrti brak završavao razvodom, prema Republičkom zavodu za statistiku Srbije od prošle godine je to svaki treći. Bilo kako bilo, ukoliko se nađete u ovoj situaciji jedino što možete da uradite je da budete upućeni koji papiri za razvod braka su vam potrebni.
Sporazumni razvod braka je svakako jedan od bržih i jednostavnijih načina da se razvedete, pod uslovom da se oba supružnika slažu oko podele imovine, starateljstva nad decom, visine alimentacije.
Ako želite formalno da pokrenete ovaj postupak, potrebno je podneti zahtev, tj. obrazac za sporazumni razvod braka. Pravilno podnošenje ovog obrasca važno je ukoliko želite dodatno da ubrzate proces. Postavlja se pitanje gde uzeti obrazac za sporazumni razvod braka i koje su online i offline opcije da to uradite? U nastavku članka su sve dodatne informacije.
I Šta je obrazac za sporazumni razvod braka?
Obrazac za sporazumni razvod braka je zvanični pravni dokument kojim oba bračna partnera formalno izražavaju svoju slobodnu volju za prekidanje bračne zajednice.Pravilno popunjen obrazac predstavlja osnovu za podnošenje zahteva za razvod braka sudu. Pre podnošenja obrasca potrebno je kao dokaz izvaditi izvod iz matične knjige venčanih i izvode iz matične knjige rođenih za svu zajedničku decu (ako ih ima).
II Šta sve sadrži obrazac za sporazumni razvod braka?
Obrazac za sporazumni razvod braka sadrži sve neophodne informacije o supružnicima, njihovom bračnom statusu, kao i dogovore koji su postigli u vezi sa podelom zajedničke imovine, da li jedan ili oba roditelja vrše roditeljsko pravo, koja je visina alimentacije i druga relevantna pitanja. Evo ga i primer predloga za sporazumni razlog braka da imate predstavu o čemu pričam.
Znači u okviru obrasca za sporazumni razvod braka mora postojati:
- Pisani sporazum oko vršenja roditeljskog prava
- Pisani sporazum o deobi zajedničke imovine.
III Gde uzeti obrazac za sporazumni razvod braka?
Zahtev za sporazumni razvod braka možete i sami sastaviti, ali je bitno da je u pisanoj formi, koja je uslov za punovažnost ovog sporazuma. Takođe ga možete skinuti online, a možete ga preuzeti lično.
Online opcije za preuzimanje obrasca za sporazumni razvod braka
- Advokatske kancelarije – Mnoge advokatske kancelarije nude mogućnost preuzimanja raznih obrazaca direktno sa svojih sajtova, pa neki imaju čak i upustvo za njegovo popunjavanje.
- Portali za preuzimanje obrazaca: Pored advokatskih kancelarija, postoje i pravne platforme i portali koji izmedju ostalog nude i obrazac za sporazumni razvod braka. Ovi portali uglavnom imaju i obrasce za druge pravne radnje, kao i forume za pitanja i odgovore. Evo ga jedan takav primer gde možete online preuzeti obrazac za sporazumni razvod braka na ćirilici ili latinici.
Offline opcije za preuzimanje obrasca za sporazumni razvod braka
- Sudovi i druge pravosudne institucije – Obrazac za sporazumni razvod braka može se preuzeti u sudu koji je nadležan za razvod, najčešće u opštinskom sudu prema mestu prebivališta supružnika. Vrlo često ovaj obrazac postoji i na njihovim šalterima za informacije.
- Advokatske kancelarije – Advokatske kancelarije nude mogućnost preuzimanja obrasca u njihovim prostorijama i pomoć pri popunjavanju, pravnu konsultaciju i savet. Ovo je najčešće usluga koja se naplaćuje.
- Centri za socijalni rad i druge relevantne institucije: U pojedinim slučajevima, centri za socijalni rad takođe mogu imati dostupne obrasce za sporazumni razvod braka, posebno kada su u pitanju slučajevi koji uključuju decu i zahtevaju angažman socijalnih radnika.
IV Podela imovine tokom sporazumnog razvoda braka
Kada se radi o zajedničkoj imovini, najjednostavnije je kada je nemate 😀. Međutim, ako je imate, mora postojati dogovor o podeli pokretnosti i nepokretnosti i dokazi o njihovom postojanju. Npr.za kola, dokaz koji dostavljate je registracioni list, a za nepokretnu imovinu (stan, kuća) potreban vam je izvod iz katastra nepokretnosti.
Nadležnoj službi za katastar nepokretnosti (na opštini na kojoj se nalazi nepokretnost) podnosi se zahtev za izdavanje izvoda iz baze podataka katastra nepokretnosti. Podaci koje mora sadržati su:
- Naziv katastarske opštine na kojoj se nalazi nepokretnost
- Broj katastarske parcele ili ime vlasnika nepokretnosti
Ako broj katastarske parcele nije poznat ovde se može proveriti online.
Ovde imate kontakt telefon za sve katastre u Srbiji za sve dodatne informacije.
Na vrhu ove stranice imate opciju da preuzmete izvod u Word dokumentu.
I naravno zakažite online svoj termin za predaju ovog zahteva.
Ali svakako, kada ne postoji jasno vlasništvo jednog ili drugog supružnika za sve nepokretnosti stečene u braku, teško je dokazati udeo supružnika u sticanju te imovine. Deoba imovine stečene u braku predstavlja posebno pitanje koje se najčešće rešava u odvojenoj parnici koju inicira neko od supružnika.
Najlakša opcija je u slučaju postojanja predbračnog ugovora jer je u njemu uglavnom jasno navedeno sa kojom imovinom su supružnici ušli u brak i koju će dobiti u slučaju razvoda.
V Pisani sporazum oko vršenja roditeljskog prava
U skladu sa Porodičnim zakonom vršenje roditeljskog prava može biti zajedničko i samostalno. O tome govore član 75 i 77 ovog zakona.
Zajedničko vršenje roditeljskog prava
Član 75
(1) Roditelji roditeljsko pravo vrše zajednički i sporazumno kada vode zajednički život.
(2) Roditelji roditeljsko pravo vrše zajednički i sporazumno i kada ne vode zajednički život ako zaključe sporazum o zajedničkom vršenju roditeljskog prava i ako sud proceni da je taj sporazum u najboljem interesu deteta.
Samostalno vršenje roditeljskog prava
Član 77
(1) Jedan roditelj sam vrši roditeljsko pravo kada je drugi roditelj nepoznat, ili je umro, ili je potpuno lišen roditeljskog prava odnosno poslovne sposobnosti.
(2) Jedan roditelj sam vrši roditeljsko pravo kada samo on živi sa detetom, a sud još nije doneo odluku o vršenju roditeljskog prava.
(3) Jedan roditelj sam vrši roditeljsko pravo na osnovu odluke suda kada roditelji ne vode zajednički život, a nisu zaključili sporazum o vršenju roditeljskog prava.
(4) Jedan roditelj sam vrši roditeljsko pravo na osnovu odluke suda kada roditelji ne vode zajednički život, a zaključili su sporazum o zajedničkom ili samostalnom vršenju roditeljskog prava, ali sud proceni da taj sporazum nije u najboljem interesu deteta.
(5) Jedan roditelj sam vrši roditeljsko pravo na osnovu odluke suda kada roditelji ne vode zajednički život ako zaključe sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava i ako sud proceni da je taj sporazum u najboljem interesu deteta.
Pisani sporazum o zajedničkom vršenju roditeljskog prava
Oba roditelja se moraju usaglasiti da će roditeljska prava i dužnosti obavljati zajednički, međusobnim dogovorom i u najboljem interesu deteta ili dece. Najvažniji deo ovog dogovara pri sporazumnom razvodu braka je sporazum o prebivalištu deteta, i ovo se mora jasno naglasiti u ovom pisanom sporazumu.
Pisani sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava
Oba roditelja se u ovom pisanom sporazumu moraju usaglasiti u sledećim stavkama:
- koji roditelj će vršiti roditeljsko pravo samostalno
- koja je visina doprinosa za izdržavanje (alimentacija) deteta/dece od strane drugog roditelja
- Na koji način, kada i koliko puta mesečno će se drugi roditelj viđati sa detetom/decom
VI Saveti za popunjavanje obrasca
Popunjavanje obrasca za sporazumni razvod braka zahteva pažnju i tačnost kako bi se izbegli greške koje bi mogle dovesti do odbijanja ili kašnjenja u procesu razvoda.
Najčešće greške pri popunjavanju obrasca:
- Nepotpune informacije – Da biste bili na starni sigurnosti, popunite sve stavke ovog obrasca i dostavite sve potrebne informacije.
- Neslaganje u podacima: Podaci navedeni u obrascu moraju biti tačni i u skladu sa dokaznom dokumentacijom supružnika. Svako neslaganje može izazvati probleme u procesu. Ispratite linkove koje sam ostavila, kada je potrebno dokazivanje imovine.
- Nepotpisani obrazac: Pretostavljam da vam se ovo ne može desiti, ali svakako se mora naglasiti da pre podnošenja zahteva za sporazumni razvod braka, obrazac mora biti potpisan od strane oba supružnika kako bi bio važeći.
Preporuke za pravnu pomoć i konsultacije
Iako ovaj zahtev možete i sami sastaviti i podneti, zbog složenosti ovog procesa u pravnom smislu, preporučuje se konsultacija sa advokatom. Advokat može pružiti stručne savete i pomoći u izbegavanju grešaka koje bi mogle otežati postupak razvoda. Pravna pomoć će svakako dodatno ubrzati proces.
Na osnovu našeg istraživanja, otkrili smo koji je to najbolji advokat za razvode u Beogradu, koji će vam pružiti stručnu pravnu pomoć i voditi vas kroz ceo proces sa pažnjom i profesionalizmom.
VII Gde se podnosi zahtev za razvod braka?
Nakon što je obrazac pravilno popunjen, on mora biti predat nadležnom sudu kako bi se pokrenuo postupak sporazumnog razvoda braka. Nadležni sud je osnovni sud u mestu prebivališta ili boravišta jednog od supružnika ili u mestu gde je bilo poslednje zajedničko prebivalište.
Prvi osnovni sud – za područja opština Vračar, Stari grad, Palilula, Zvezdara i Savski Venac
Drugi osnovni sud – za područja opština Voždovac, Grocka, Rakovica i Čukarica.
Treći osnovni sud – za opštine Zemun, Novi Beograd i Surčun.
U postupcima za razvod braka sudije sude u veću od jednog sudije i dva sudije porotnika.
Online predaja obrasca:
U nekim sudovima postoji mogućnost online predaje obrasca putem e-uprave ili drugih digitalnih platformi. Ovaj način predaje je brz i jednostavan, ali je važno proveriti da li sud koji je nadležan za vaš slučaj nudi ovu opciju.
Fizička predaja obrasca sudu – offline:
Najčešći način predaje obrasca jeste lično dostavljanje na sud. Potrebno je podneti obrazac na pisarnici nadležnog suda, gde će biti evidentiran i dalje prosleđen na obradu.
VIII Koliko košta sporazumni razvod braka?
Pored svih stresova koji prate sam razvod braka, ono što vas dodatno brine je sigurno koliko sve to može da vas košta. Svakako je sporazumni razvod najjeftinija varijanta. Za podnošenje zahteva za sporazumni razvod braka plaća se jedna sudska taksa u iznosu od 2.660 rsd. Taksa za presudu na razvod braka se prilikom sporazumnog razvoda ne plaća.
Ukoliko se odlučite da sami napišete sporazum, iznos od 2.660 rsd je ukupna cena sudskih troškova sporazumnog razvoda braka.
IX Koliko traje sporazumni razvod braka?
Od samog trenutka kada predate zahtev za sporazumni razvod braka nadležnom sudu, postoji zakonski rok od 15 dana, nakon čega je sud dužan da zakaže ročište za glavnu raspravu. I kako su se oba supružnika dogovorila oko najkritičnijih stvari na ovom ročištu bi trebalo da se donese i presuda o razvodu braka. Znači, postupak sporazumnog razvoda braka može, u najboljem slučaju, trajati 2-3 nedelje.
Međutim, zbog pretpanosti suda brojnim predmetima, vrlo često se dešava da se zakonski rok od 15 dana ne ispoštuje i da sud zakaže prvo ročište nakon mesec ili dva. Ali svakako, ni to nike predugo, obzirom da neke brakorazvodne parnice traju i po nekoliko godina kada se radi o tužbi.
X Ko plaća sudske troškove za razvod braka?
Taksu za podnošenje zahteva za sporazumni razvod braka od 2.660 rsd plaćaju supružnici koji dele iznos na dve jednake polovine. Iznos takse takođe može platiti samostalno jedno od supružnika.
Ukoliko ste angažovali avdokata, postoje zvanične tarife o nagradama i naknadama za rad advokata koje propisuje Upravni odbor Advokatske komore Srbije, a na osnovu Zakona o advokaturi. Evo nekih advokatskih tarifa u sudskom postupku razvoda da imate predstavu o kojim iznosima se radi:
- Pisanje i podnošenje podnesaka (zahteva) – 16.500 rsd
- Prisustvo advokata na ročištu – 18.000 rsd
- Nadoknada za advokata čak i u slučaju otkazanog ročišta 9.850 rsd
- Podnošenje žalbe na presudu 33.000rsd
Koja lica su oslobođena plaćanja sudskih taksi kada je reč o razvodu braka:
- izdržavana lica u postupcima u vezi zakonskog izdržavanja
- lica koja zahtevaju isplatu minimalne zarade
- supružnici koji Republici Srbiji, socijalno-humanitarnim, naučnim ili kulturnim organizacijama, ustanovama ili fondacijama poklanjaju svoju imovinu
Da zaključimo
Razvod braka je jedan od najstresnijih životnih situacija, verovali ili ne. Ono što svakako može da pomogne u samom procesu je da ne prolongirate sam postupak, već da se razvedete sporazumno ako je to ikako moguće. Nadam se da će vam ovaj članak pomoći u tom prvom koraku ka formalnom prekidu bračne zajednice, a to je kako da preuzmete i popunite zahtev za sporazumni razvod braka. Srećno!