Recepti i ideje za ručak

Recepti i ideje za ručak – od ideje do tanjira za 30 minuta

Kao i svaka žena prepuna obaveza veoma često imam problema kako da dođem do dobre ideje za ručak. Iako sam veliki ljubitelj kuvanja i spremanja raznih đakonija dolazim često u problem kada je spremanje ručka u pitanju.

Da li mi verujete da imam bukvalno knjigu od preko hiljadu strana gde su zapisani recepti za ručak. Da ne govorim o Youtubu gde su mi svi kanali samo o kuvanju. Isti slučaj je i sa društvenim mrežama.

Nedavno me je prijateljica pitala šta mi izlazi u pretragama na Instagramu kao najtraženije. Pokazah joj telefon i šta mislite šta je videla? Ideje za ručak, šta kuvati za ručak, recepti za ručak, brz ručak!

Šta mislite zašto je to sve tako? Iz razloga što recepata i ideja za ručak nikada dosta tačnije uvek je malo.

Svaka domaćica ima verovatno kao i ja problem sa odgovorom vaših ukućana na pitanje „Šta želite danas za ručak“? Onda sledi ono čuveno „Pa svejedno, šta hoćeš“. Kosa mi se diže na glavi od toga.

Zašto sam rešila da podelim danas neke svoje recepte sa vama. Ideja je došla od moje ćerke koja mi je jednom rekla „Mama a zašto ti negde ne napišeš par svojih recepata, pa sjajno kuvaš, nekom će značiti sve to što ti znaš da spremiš a da je preukusno i brzo“.

Nije lako napraviti balans između ukusnog i brzog. Nadam se da će vam ove moje ideje za ručak biti jedno novo osveženje u kuhinji.

1. Najbolji ručak – Crnogorka u Beogradu

Recepti za ručak - Crnogorka u Beogradu

Dragi moji ovo je nešto zaista fantastično. Ne postoji osoba koja je probala ovo moje jelo a da nije rekla „vau“ ovo je mnogo dobro.

Ovog recepta nema nigde na internetu to je definitivno. Pre mnogo godina gledala sam neku emisiju na TV-u gde je Vesna Dedić, naša sjajna voditeljka i spisateljica, pričala o tome kako nije vična kuvarica i ne zna baš da sprema. Na pitanje šta je to što zna da spremi ona je ispričala brzinski recept za ovo jelo i ja uspeh da pohvatam neke delove. Ostalo sam sama improvizovala i dobila jedno savršenstvo.

Priprema:

Količinu sastojaka slobodno prilagodite posudi, tepsiji u kojoj spremate. Videćete da vam tačna količina sastojaka nije potrebna.

Svinjske šnicle isecite na male parčiće. Od jedne standardne šnicle kakvu vam iseku u mesari napravite otprilike 4,5 parčića. Istuckate čekićem za meso i začinite bukvalno po svom ukusu (so, vegeta, biber, kari). Dinstate ih na malo ulja. Nakon nekih 5 minuta nalijete belog vina da bude do pola mesa, znači ne baš da meso pliva u vinu, nećemo da se napijemo baš 🙂

Kada se fino izdinstaju i budu dovoljno mekane poređate ih u pleh i ne treba da podmazujete (ja koristim đuveč tepsiju). Saft koji ostane od pečenja mesa ne bacate već ga dodajete u bešamel sos.

Kada meso poređate u đuveč preko njega stavljate pršutu (suvi vrat, pečenicu) preko toga kačkavalj i prelivate bešamel sosom (neću vam pisati kako da pravite bešamel imate gomilu tutorijala o tome). Preko bešamela ako vam ostane možete pobacati još malo sitno seckane pršute i kačkavalja.

Pecite ne više od 10min na temperaturi oko 180c. Dovoljno je da se kačkavalj fino stopi sa jelom i to je to. Možete naravno po ukusu preko dodati malo peršuna ili origana.

Ne razmišljajte ni malo, odmah isprobajte i bićete mi veoma zahvalne

2. Piletina sa krompirom i sirom – ideja za nedeljni ručak

Piletina sa krompirom i sirom - ideja za nedeljni ručak

Ako nemate ideju za nedeljni ručak ovo bi mogao da bude odličan izbor nakon domaće supe koja je nekako tradicionalna kod nas. I ovo spada u moju varijantu brz ručak. Samo se dobro organizujte koristite dve ringle i za manje od 30 minuta sjajno jelo je pred vama.

Priprema:

3 manja bela mesa iseckajte na kockice. Sa začinima baratate po izboru dozvoljene su sve varijante koje mogu da se slože uz pileće meso (so, vegeta, kari, kurkuma, začin za piletinu).

Isecite 3 veća krompira takođe na kockice. I za krompir možete koristiti začine kao za meso.

Da biste ubrzali čitav proces najbolje je da koristite dva tiganja. U jedan na malo ulja pržite meso u drugi krompir. Desetak minuta je dovoljno i za jedno i za drugo.

Kada je meso gotovo dodate oko 1,5dl pavlake za kuvanje i sve zajedno krčkate još nekih par minuta.

Nakon toga ubacite i krompir, promešajte, dodajte kačkavalja po izboru koliko želite isključite ringlu i pustite da se sir otopi.

Ovo jelo će zadovoljiti i one najizbirljivije kada je hrana u pitanju…neće naći zamerku

3. Šta danas za ručak – bolonjeze palačinke

Bolonjeze palačinke

Sada je na mene red da vam pričam kako bolonjeze sos treba da pravite domaći i bla,bla ali..nama u ovoj varijanti treba brz ručak. Iz tog razloga, neimanja vremena a ne da ne znam, ja ću vam reći da je bolonjeze C sos iz kesice jedna fantastična stvar. Imate ga u svakoj prodavnici i nije ništa posebno skup oko 100 dinara je cena.

Priprema:

Moja mera za ovaj recept se bazira na 8 palačinki s tim što ja pravim velike, pečem ih na aparatu za palačinke, a vi možete korigovati broj koliko vam je potrebno za jedan ručak. Mogu vam dati i sjajnu preporuku za recept za palačinke, evo pogledajte ovde, uvek uspevaju bez greške.

Kao što sam rekla ja koristim bolonjeze sos iz kesice za koji vam je potrebno da imate 300 do 400 gr mlevenog mesa. Meso prodinstajte na malo ulja nekih desetak minuta, ne više. Začine ovde ne morate dodavati jer ih ima u sosu.

Smesu iz kesice razmutite u 3dl hladne vode da ne bude grudvica. Dodajte sve to u meso i dinstajte dok se masa malo ne zgusne. Sos ne treba da bude redak ali nemojte ni da vam se potpuno stegne.

Sledeći korak je pravljenje bešamel sosa, to smo rekli ne moram da vam pišem, lako ćete pronaći neki video ukoliko još uvek ne znate da ga napravite.

Na svaku palačinku razmažete malo bešamela, stavite po kašiku bolonjeze sosa i narendate kačkavalja.

Palačinku zavijate kao sarmicu i ređate u neki pleh, đuveč ili šta već koristite za rernu.

U preostali bešamel dodate malo pavlake za kuvanje, 1 do 2 dl, i narendate kačkavalja. Pecite u rerni zagrejanoj na 200c. Znate i sami kako rerne peku svaka drugačije ali neko prosečno vreme je 15 do 20 minuta.

Bolonjeze palačinke možete pripremiti veče pre, dobro ih zatvorite sa folijom, sutradan ih samo ispecite.

Ako želite nešto lagano i bez mesa, pogledajte ukusne recepte za posna jela ovde!

4. Punjeni krompir – jednostavno a ukusno

Punjeni krompir

Ko kaže da nedostaju ideje za ručak? JA sam rekla, ne ne, nešto ste pogrešno pročitali 🙂

Evo još jednog sjajnog predloga, što da ne, i za nedeljni ručak. Pa ne mora nedeljom da se jede samo supa i supino meso, sos i pire krompir. Evo krompira ali na malo ukusniji način.

Priprema:

Ja uzimam za ovo jelo 4 veća krompira (što je dovoljno za dve moje damice i mene). Ogulite krompir i presečete ga na pola. Sa uže strane, tačnije vrh, odsečete malo tako da dobijete ravnu površinu kako bi krompir mogao da „sedi“ a da se ne prevrne. Sa druge strane pravite udubljenje u krompiru. Koliko udubljenje napravite toliko ćete imati prostora da stavite fil.

Poređate te „izbušene“ polutke krompira u dublji tiganj i nalijte vodom do pola. Dodajte kašiku soli, možete i malo lovorovog lista, i neka se krompir tako kuva nekih desetak minuta.

Za smesu kojom ćete puniti krompir potrebno vam je 100gr stišnjene šunke i 100gr nekog tvrdog sira. To treba da isečete na što manje kockice ubacite u jednu činiju i dodate 3 kašike majoneza. Sve to lepo sjedinite.

Krompir izvadite iz tiganja i krenite da punite smesom.

Da bi ovaj slani užitak bio potpun svaki krompir obavijte sa jednom trakicom slaninice. Spojite sa čačkalicama. Odgore na svaki krompir stavite još po parče kačkavalja. Poređajte u tepsiju ili đuveč.

Rerna zagrejana na 200c čeka da se ovo krompir savršenstvo prosto rastopi u njoj a za to je potrebno oko 20min.

Ideje za ručak kakve imam ja nema niko, PRIZNAJTE

5. Punjeni pileći file – brz ručak

Punjeni pileći file - brz ručak

Ovo je zaista brz ručak ništa ne preterujem. Nije ni komplikovan može da ga spremi i moja ćerka od 17 godina, što znači, može svako 🙂

Nemam, kao i obično, meru sastojaka. Moram vam priznati ja gotovo nikada nemam mere. Mnogo je lakše tako verujte mi. Ništa gore nema nego kada pogledate i vidite imate sve sastojke…ali avaj…negde u pola shvatite da vam fali parče sira, na primer, i šta onda…da ostavimo sve…ma kako da ne!

Priprema:

Odredite sebi koliko vam komada treba ovih pilećih rolnica. Toliko vam je potrebno fileta, toliko parčadi stišnjene šunke i isto toliko kačkavalja.

Za početak moj predlog je da uzimate prašku šunku ili neku drugu četvrtastu, da vam iseku što tanje, takođe kačkavalj da vam iseku na listiće što tanje.

Pileći file i ako je malo deblji to rešavamo lako. Stavite parče piletine na pek papir poklopite sa još jednim pek papirom i čekićem za meso istanjite šnicle. Posolite ili povegetite po želji.

Od svakog listića kačkavalja napravite rolnicu, zatim tu rolnicu stavite na komad praške šunke i zavijte i to u rolnicu.

Na svako parče mesa stavljate po jednu rolnicu (šunka, kačkavalja) uvijete i ispohujete. To vrv znate, brašno, jaja, prezle. Pecite u tiganju na malo više ulja otprilike 5,6 minuta sa svake strane. Ako ste meso dovoljno istanjili neće vam trebati više vremena.

Da li ste primetili kako se piletina fino uklapa uz razne kombinacije 🙂

Zaključak

Šta da vam kažem. Da ne valja i nije savršeno ukusno sve ovo što vam predlažem, verovatno, ne bih ni pisala. Ovo nije ona varijanta ideje za ručak koje vam daje veštačka inteligencija. Ovo je moja malenkost isprobala nebrojeno puta i svaki put je samo bolje i bolje.

Volela bih da čujem i vaše komentare, i kritike ili sugestije, a i pohvale što da ne. Ako je sve ovo dobro nastavljamo i dalje. Spremiću vam ja novu turu taman dok ovo sve izgustirate.

Eto mene ponovo a i nove ideje za ručak stižu zajedno sa mnom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

1  +  8  =  

Možda vam se svidi i ovo