Mitrovic, Vlahovic, Kostic i Pavlovic proslavljaju gol Srbije

Raspored i rezultati utakmica Evropskog prvenstva 2024

Evropsko prvenstvo u Nemaฤkoj za fudbalere poฤinje 14.06. i trajaฤ‡e do 14.7. za kada je zakazano finale na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Evropsko prvenstvo u Nemaฤkoj je 17. po redu na kojem ฤ‡e se 24 fudbalske reprezentacije boriti za titulu najbolje ekipe โ€œstarog kontinentaโ€.

Nakon 24 godine, i naลก nacionalni tim ฤ‡e da uฤestvuje na zavrลกnici. Nema euforije ali se svi potajno nadamo ลกto boljem plasmanu naลกe selekcije.

Fudbalska reprezentacija Srbija je u jakoj grupi koju ฤine Engelska, Danska i Slovenija.

Gde gledati utakmice

Kao ลกto je bio sluฤaj sa Svetskim prvenstvom, tako ฤ‡emo i za Evropsko prvenstvo imati specijalne emisije na RTS televiziji pre svake utakmice. Prenos svih utakmica ฤ‡e biti na prvom kanalu RTS.

Pre svake utakmice imaฤ‡emo priliku da gledamo emisiju „Svi igraju, fudbal pobeฤ‘uje“. Urednici i voditelji emisije ฤ‡e biti Tijana Jevtiฤ‡ i Stefan Bendiฤ‡.

I na ovom prvenstvu gosti ฤ‡e biti dobro poznati Rade Bogdanoviฤ‡, Miroslav Vjetroviฤ‡ i Saลกa Jankoviฤ‡. ล to se tiฤe analize rada sudija na EP biฤ‡e zaduลพen dobro poznati Dejan Nediฤ‡ te Milan Jeremiฤ‡.

Za zadatak video analize utakmica i taktike biฤ‡e zaduลพen Nemanja Milinฤiฤ‡.

Sve utakmice evropskog prvenstva takoฤ‘e ฤ‡ete moฤ‡i da gledate na ArenaSport kanalima.

Ovde moลพete da ispratite raspored kao i rezultate utakmica kako se koja bude zavrลกila.ย

Grupna faza

Grupa A

U grupi A se nalaze domaฤ‡in Nemaฤka, Maฤ‘arska, ล kotska i ล vajcarska.

Prva utakmica se igra 14.06. ลกto je ujedno i otvaranje evropskog prvenstva u Nemaฤkoj. Domaฤ‡in Nemaฤka ฤ‡e igrati protiv ล kotske u 21.00.

Raspored utakmica evropskog prvenstva i tabela:

Prvo Kolo Grupe A:

14.06. – Nemaฤka – ล kotska – 5:1 (3:0)

• Strelci:
    • Nemaฤka (F. Wirtz, J. Musiala, K. Havertz, N. Fulkrug, E. ฤŒan)
    • ล kotska (A. Rudiger – autogol)

15.06. – Maฤ‘arska – ล vajcarska – 1:3 (0:2)

• Strelci:
    • Maฤ‘arska (B. Varga)
    • ล vajcarska (K. Duah, M. Aebischer, B. Embolo)

Drugo kolo grupe A:

19.06. – Nemaฤka – Maฤ‘arska – 2:0 (1:0)

• Strelci:
    • Nemaฤka (J. Musiala, I. Gundogan)

19.06. – ล kotska – ล vajcarska – 1:1 (1:1)

• Strelci:
    • ล kotska (S. McTominay)
    • ล vajcarska (X. Shaqiri)

Treฤ‡e kolo grupe A:

23.06. – ล vajcarska – Nemaฤka – 1:1 (0:0)

• Strelci:
    • ล vajcarska (D. Ndoye)
    • Nemaฤka (N. Fulkrug)

23.06. – ล kotska – Maฤ‘arska – 0:1 (0:0)

• Strelci:
    • Maฤ‘arska (K. Csoboth)

Standings provided by Sofascore

Grupa B

Jako interesantna grupa. U njoj su branioc titule Italija, ล panija, Hrvatska i Albanija.

Moลพemo slobodno da kaลพemo da je Albanija u ovoj grupi totalni autsajder.

Ali, iznenaฤ‘enja u fudbalu su i viลกe nego moguฤ‡a a pisao sam vam veฤ‡ o najveฤ‡im iznenaฤ‘enjima u istoriji evropskih prvenstava.

ล panija i Hrvatska ฤ‡e odmeriti snage na startu, dok ฤ‡e Italija prvu utakmicu igrati protiv Albanije. Ajde da vidimo raspored utakmica evropskog prvenstva i tabelu.

Prvo Kolo Grupe B:

15.06. – ล panija- Hrvatska 3:0 (3:0)

• Strelci:
    • ล panija (A. Morata, F. Ruiz, D. Carvajal)

15.06. – Italija – Albanija 2:1 (2:1)

• Strelci:
    • Italija (A. Bastoni, N. Barella)
    • Albanija (N. Bajrami)

Drugo kolo grupe B:

19.06. – Hrvatska – Albanija – 2:2 (0:1)

• Strelci:
    • Hrvatska (A. Kramariฤ‡, K. Gjasula autogol)

Grupa C

Grupa koju smo svi ฤekali. Grupa koja ฤ‡e doneti odgovore na mnoga pitanja. Da li je ovaj tim stasao za velike poduhvate? Ili ฤ‡emo opet imati onaj gorak ukus u ustima?

Nadam se da ฤ‡e biti ovo prvo.

U grupi C se nalaze Srbija, Engleska, Danska i Slovenija. Evo i raspored utakmica i tabela:

Grupa D

Pored glavnog favorita Engleske, u grupi D je i drugi favorit za podizanje pehara. Fudbalska reprezentacija Francuske posle Engleske ima najveฤ‡e ลกanse za osvajanje evropskog prvenstva.

U grupi su sa Poljskom, Austrijom i Holandijom.

• Poljska (K. Piatek)
    • Austria (G. Trauner, C. Baumgartner, M. Arnautoviฤ‡ – penal)

21.06. – Holandija – Francuska – 0:0

Treฤ‡e kolo grupe D:

25.06. – Francuska – Poljska – 1:1 (0:0)

• Strelci:
    • Francuska (K. Mbappe)
    • Poljska (R. Lewandowski)

25.06. – Holandija – Austrija – 2:3 (0:1)

• Strelci:
    • Holandija (C. Gakpo, M. Depay)
    • Austrija (D. Malen autogol, R. Schmid, M. Sabitzer)

Grupa E

Grupa E je jedna od najuravnoteลพenijih grupa na ovom evropskom prvenstvu. Ovo Evropsko prvenstvo je treฤ‡e uzastopno za Slovaฤku.

Fudbalska reprezentacija Belgije ฤ‡e pokuลกati da popravi utisak obzirom da se nisu dobro proveli na Svetskom prvenstvu u Kataru.

Rumunija i Ukrajina ฤ‡e takoฤ‘e traลพiti svoju ลกansu za prolaz u nokaut fazu.

Prvo Kolo Grupe E:

17.06. – Rumunija – Ukrajina 3:0 (1:0)

• Strelci:
    • ย Rumunija (N. Stanciu, R. Marin, D. Dragus)

17.06. – Belgija – Slovaฤka 0:1 (0:1)

• Strelci:
    • Slovaฤka (I. Schranz)

Drugo kolo grupe E:

21.06. – Slovaฤka – Ukrajina – 1:2 (1:0)

• Strelci:
    • Ukrajina (M. Shaparenko, R. Yaremchuk)

22.06. – Belgija – Rumunija – 2:0 (1:0)

• Strelci:
    • Belgija (Y. Tielemans, K. De Bruyne)

Treฤ‡e kolo grupe E:

26.06. – Ukrajina – Belgija – 0:0

26.06. – Slovaฤka – Rumunija – 1:1 (1:1)

• Strelci:
    • Slovaฤka (O. Duda)
    • Rumunija (R. Marin pen.)

Grupa F

U grupi F imamo i debitanta. Gruziji je ovo prvo Evropsko prvenstvo u istoriji.

Pored Gruzije, tu su joลก Turska i bivลกi ลกampioni Portugal i ฤŒeลกka.

Za Portugal moลพemo reฤ‡i da je favorit iz senke.

Prvo Kolo Grupe F:

18.06. – Turska – Gruzija 3:1 (1:1)

• Strelci:
    • Turska (M. Muldur, A. Guler, K. Akturkoglu)
    • Gruzija (G. Mikautadze)

18.06. – Portugal – ฤŒeลกka 2:1 (0:0)

• Strelci:
    • Portugal (R. Hranaฤ autogol, F. Konesisao)

• Strelci:
    • Portugal (B. Silva, S. Akaydin autogol, B. Fernandes)

Treฤ‡e kolo grupe F:

26.06. – Gruzija – Portugal – 2:0 (1:0)

• Strelci:
    • Gruzija (K. Kvaratskhelia, G. Mikautadze)

ย Osmina finala, raspored i rezultati

Osmina finala evropskog prvenstva nam je donela par iznenaฤ‘enja. Reprezentacija Gruzije koja je debitant na Evropskom prvenstvu je u zadnjem kolu grupe „F“ savladala Portugal rezultatom 2:0 i tako obezbedila plasman u osminu finala kao treฤ‡eplasirana ekipa grupe „F“. Protivnik Gruzije u osmini finala je ล panija.

Reprezentacije Srbije, Hrvatske i Maฤ‘arske moลพemo da smatramo kao negativnim iznenaฤ‘enjima obzirom da nisu usepli da prioฤ‘u svoje grupe.

Mini iznenaฤ‘enje je napravila Austrija koja je u svojoj grupi osvojila prvo mesto a u grupi su bile Francuska i Holandija. Sjajno izdanje Austrijskog nacionalnog tima. Da li mogu da proฤ‘u i u ฤetvrtfinale, videฤ‡emo 2. jula kada igraju sa Turskom za prolaz.

Holandija kao treฤ‡eplasirana ekipa grupe „“ igraฤ‡e protiv prvoplasirane ekipe grupe „“ Rumunije. Meฤ se igra takoฤ‘e 2. jula.

Evo i pregled parova osmine finala i rezultati:

• 29.06. u 18.00ฤ‡ – ล vajcarska – Italija – 2:0
    • Olympiastadion (Berlin)

ล vajcarska je iznenadila branioca titule Italiju. Na prepunom Olimpijsmok stadionu u Berlinu, ล vajcarska je slavila rezultatom 2:0 i tako se plasirala u ฤetvrtfinale Evropskog prvenstva u Nemaฤkoj. Strelci za ล vajcarsku su bili R. Freuler u 37. minutu a sve nade Italije da mogu do pozitivnog rezultata ugasio je R. Vargas u 46. minutu utakmice.

Strelci: ล vajcarska (R. Freuler, R. Vargas)

• 29.06. u 21.00ฤ – Nemaฤka – Danska – 2:0
    • Signal Iduna Park (Dortmund)

Utakmica u Dortmundu je zavrลกila indetiฤno kao utakmuca na Olimpisjkom stadionu u Berlinu. Domaฤ‡in Nemaฤka je savladala Dansku sa 2:0. Pri rezultatu od 0:0, Danskoj je poniลกten gol zbog ofsajda. Strelci za Nemaฤku su bili K. Havertz iz jedanaesterca u 51. minutu a taฤku na i je stavio J. Musiala u 68. minutu meฤa. Musiala se sada izjednaฤio na listi strelaca sa Mikautadzeom. Obojica imaju po 3 gola. Gruzija svoj meฤ igra sa ล panijom pa je manje verovatno da ฤ‡e Mikautadze da poboljลกa svoj skor.

Strelci: Nemaฤka (K. Havertz, J. Musiala)

• 30.06. u 18.00ฤ‡ – Engleska – Slovaฤka – 2:1
    • VELTINS-Arena (Gelzenkirhen)

Meฤ u ล alkeu izmeฤ‘u Engleske i Slovaฤke je zavrลกen rezulatom od 2:1, nakon produลพetaka. Dugo je Slovaฤka imala ฤetvrtfinale u svojim nogama. Poveli su preko I. Shranza veฤ‡ u 25. minutu. Nakon toga, Engleska je napadala svim silama ali nije mogla do gola. A onda u 95. minuti regularnog dela meฤa, jedan od najboljih igraฤa na svetu trenutno, Belingham, je postigao gol za 1:1 i tako dao ลกasnu Engleskoj da popravi utisak u produลพecima.

Nije se dugo ฤekalo. Veฤ‡ u prvom minutu produลพetka, Harry Kane je postigao gol za voฤ‘stvo od 2:1 ลกto je i ostao krajnji rezultat. Tako je neuverljiva Engleska od samog poฤetka Evropskog prvenstva, uspela da se doฤepa ฤetvrtfinala. Sauthgate ฤ‡e morati neลกto da menja obzirom da igra Engleske ne pokazuje ekipu koja je oznaฤena za glavnog favorita ovog Evropskog prvenstva. A meฤ ฤetvrfinala ฤ‡e igrati protiv ล vajcarske koja je izabcila Italijane u osminifinala.

Strelci: Engleska (J. Bellingham, H. Kane) – Slovaฤka (I. Shranz)

• 30.06. u 21.00ฤ – ล panija – Gruzija – 4:1
    • RheinEnergieStadion (Keln)

Najprijatnije iznenaฤ‘enje Evropskog prvenstva Gruzije, nije uspela da proฤ‘e u ฤetvrtfinale. Iako su poveli autogolom Le Normanda u 18. minutu, nisu uspeli da saฤuvaju svoj gol. ล panija je imala inicijativu tokom celog meฤa dok je Gruzija svoje ลกanse ฤekala iz kontri i polu-kontri.

ล panija je imala posed lopte 75%, 35 ลกuteva na gol uz 13 u okvir gola. U svim statistiฤkim parametrima, ล panija je bila superiorna s toga ni ne ฤudi konaฤan rezultat.

Strelci: ล panija (Rodri, F. Ruiz, N. Williams, D. Olmo) – Gruzija (Le Normand autogol)

• 01.07. u 18.00ฤ – Francuska – Belgija – 1:0
    • Merkur Spiel-Arena (Dizeldorf)

Statstiฤki gledano, Francuska je bila dosta bolji protivnik u ovom meฤu. Na kraju su slavili rezultatom od 1:0. J. Verthongen je postigao autogol u 85. minutu meฤa. Francuska ฤ‡e meฤ ฤetvrtfinala igrati protiv Portugala koji je savladao Sloveniju.

Strelci: Francuska (J. Verthongen autgol)

• 01.07. u 21.00ฤ – PortugalSlovenija – 0:0 (3:0 nakon izvoฤ‘enja jedanaesteraca)
    • Deutsche Bank Park (Frankfurt)

Portugal je bio daleko bolji u ovom meฤu. Probijali su Slovenaฤku odbranu preko Leao na levoj strani i Cancela na desnoj strani. Ali izostao je taj zavrลกni udarac. Slovenija se opredelila na odbranu te je ฤekala svoju ลกansu preko kontri i polukontri. ลฝaliฤ‡e ล eลกko za ovom utakmicom. Mladi napadaฤ RB Lajpciga je imao dve 100% ลกanse gde je bio jedan na jedan sa golmanom ali nije uspeo da ลกanse pretvori u golove.

Portugal je pokuลกavao na sve naฤine da doฤ‘e do gola, ali nisu uspeli. Meฤ je zavrลกen 0:0 te se iลกlo na produลพetke.

Na kraju prvogย  produลพetka, nakon jednog prodora Dioga Jote, Drkuลกiฤ‡ ga je oborio a Daniele Orsato je pokazao na belu taฤku. Ronaldo je preuzeo odgovornost ali nije uspeo da savlada jednog od najboljih golmana danaลกnjice Jana Oblaka. Proฤitao ga je i odbranio mu udarac.

Nakon 0:0 nakon 120 minuta, doลกlo se do izoฤ‘enja jedanaesteraca. Slovenci su redom promaลกili tri jedanaesterca dok su Portugalci iskoristili svoje i tako konaฤnim rezultatom od 3:0 zakazali ฤetvrtfinale sa Francuskom. Redom su pogaฤ‘ali Ronaldo, Bruno Fernandes i Bernardo Silva.

• 02.07. u 18.00ฤ – RumunijaHolandija – 0:3
    • Allianz Arena (Minhen)

Holandija je savladala Rumuniju sa 3:0. Dobro su se drลพali Rumuni tokom celog meฤa. Primili su gol za 1:0 u 20. minutu golom C. Gakpa. U 46. minuti u igru je uลกao D. Malen koji je postigao dva gola, u 83. i 93. minuti za konaฤnih 3:0 i plasman u ฤetvrtfinale Evropskog prvenstva.

Strelci:ย Holandija (C. Gakpo, D. Malen 2x)

• 02.07. u 21.00ฤ – Austrija – Turska – 1:2
    • Red Bull Arena (Lajpcig)

Hit prvenstva predvoฤ‘eni Ragnickom nisu uspeli da se domognu ฤetvrtfinala Evropskog prvenstva. Loลกe je Austrija uลกla u meฤ te je veฤ‡ u 1. minutu bila u zaostatku od 1:0. Gol za Tursku je postigao M. Demiral.

Nakon toga, Austrija preuzima terensku inicijativu. Tokom meฤa, imali su 21 ลกut na spram 6 udaraca Turske. Kruลพili su Austrijanci oko gola Turske ali nisu uspeli da doฤ‘u do izjednaฤenja. Jednu izlgednu priliku je propustio Marko Arnautoviฤ‡ kada je izaลกao jedan na jedan sa golmanom Turske Mert Gunokom. Onda je usledila kontra Turske, korner i drugi gol M. Demirala na meฤu za 2:0. Austrija je uspela da u 66. minuti preko Gregoritscha smanji na 2:1. Nastavili su da napadaju do kraja utakmice ali nisu uspeli da izjednaฤe.

Meฤ je zavrลกen 2:1 za Tursku koja ฤ‡e u ฤetvrtfinalu igrati protiv Holandije.

Strelci:ย Austrija (M. Gregoritsch) – Turska (M. Demirel)

ฤŒetvrtfinale

• 05.07. u 18.00ฤ – ล panijaNemaฤka – 2:1 (nakon produลพetaka) – 1:1 (regularni deo utakmice)
    • MHP Arena (ล tutgart)

U neizvesnoj utakmici do samog kraja drugog prodiuลพetka, ล panija je uspeala da savlada domaฤ‡ina Nemaฤku i plasira se u polufinale Evropskog prvenstva. Ostaฤ‡e jedna situacija o kojoj ฤ‡e se dugo priฤati a to je nedosuฤ‘en jedanaesterac za reprezentaciju Nemaฤke. Naime, Musiala je ลกutirao ka golu ล panije a na putu ka golu, lopta je pogodila Cucurelu u ruku unutar ลกesnaesterca. Sudija Anoty Taylor nije htio ni da pogleda VAR tako da ฤ‡e ova situacija sigurno da izazove mnog kontraverze.

Strelci:ย ล panija (D. Olmo, M. Merino) – Nemaฤka (F. Wirtz)

• 05.07. u 21.00ฤ – Portugal – Francuska – 0:0 (5:3 nakon izvoฤ‘enja jedanaesteraca)
    • Volksparkstadion (Hamburg)

Portugal i Francuska su odigrali meฤ bez golova. Francuska je na kraju slavila nakon izvoฤ‘enja jedanaesteraca. Interesantno je da je ovo peta utkmica Francuza da ni jedan igraฤ nije dao gol. Sve su bili autogolovi ili nereลกeni ishodi od 0:0. U penal seriji, svih pet izvoฤ‘aฤa su bili precizni sa bele taฤke (O. Dembele, Y. Fofana, J. Kunde, B. Barcola, T. Hernandes). Kod Portugalaca, J. Felix nije bio precizan, pogodio je stativu. Precizni su bili C. Ronaldo, B. Silva, N. Mendes.

• 06.07. u 18.00ฤ – Engleskaล vajcarska – 1:1 (5:3 nakon izvoฤ‘enja jedanaesteraca)

Joลก jedna utakmica u kojoj su jedanaesterci odluฤivali. Utakmica je bila mirna sve do 75. minute a onda je B. Embolo doneo prednost ล vajcarskoj od 1:0. Slavlje je trajalo 5 minuta jer je u 80. minuti B. Saka izjednaฤio na 1:1. Utakmica je otiลกla u produลพetke a potom i u penal seriju.

Kod Engleza je svih pet igraฤa bilo precizno (C. Palmer, J. Bellingham, B. Saka, I. Toney, T. Alexander-Arnold). Kod ล vajcaraca je odmah na poฤetku M. Akanji bio neprecizan dok su Schar, Shaqiri i Z. Amdouni bili precizni.

Strelci:ย Engleska (B. Saka) – ล vajcarska (B. Embolo)

• 06.07. u 21.00ฤ – Holandija – Turska – 2:1

Jedna od najinteresantnijih utakmica Evropskog prvenstva. Jedna jako ujednaฤena utakmica sa ลกansama na obe strane.

Do prednosti su prvi stigli Turci u 35. minutu preko S. Akaydin. Turci su igrali mirno, stvarali ลกanse iz kontri i polu kontri a onda „blitzkrig“ Holandije. U 70. minutu je prvo de Vrij izjednaฤio na 1:1 da bi u 76. minutu nakon odliฤnog prodora Dumfriesa po desnoj strani i centarลกuta u ลกesnaesterac Turske M. Muldur iz najbolje namere ubacio loptu u sopstvenu mreลพu.

Nakon toga je Turska stvorila joลก par izglednih ลกansi za postizanje gola ali koncetrisana odbrana te izvanredan golman Bart Verbruggen nisu dozvolili Turcima da se vrate u meฤ. Ostalo je 2:1 ฤime je Holandija zakazala polufinale sa Engleskom.

Strelci:ย Holandija (S. de Vrij, M. Muldur autogol) – Turska (S. Akaydin)

Polufinale

• 09.07. u 21.00ฤ – ล panija – Francuska – 2:1

Na prepunoj Aliianz Areni imali smo priliku da gledamo jedan zaista kvalitetan meฤ. Francuzi su preko Kolo Muanija postigli tek prvi gol iz otvorene igre tako da je Francuska od 8. minute vodila 1:0. Meฤ‘utim slavlje nije trajalo dugo jer su ล panci preokrenuli rezultat golovima Yamala u 21. minutu i Dani Olma u 25. min.

Ovo je ujedno bio i prvi gol Lamine Yamala koji ima samo 16 godina i najmlaฤ‘i je uฤesnik Evropskog prvenstav u istoriju ล panije. Pored gola, Yamal ima i 3 asistencije.

ล panija se plasirala u finale Evropskog prvenstva i ฤeka svog protivnika u meฤu izmeฤ‘u Holandije i Engleske.

Strelci: ล panija (L. Yamal, D. Olmo) – Francuska (K. Muani)

• 10.07. u 21.00ฤ – Holandija – Engleska – 1:2

Odliฤan meฤ u Dortmundu. Engleska je ubacila u veฤ‡u brzinu. Jako dobro su stojali na terenu, odliฤan protok lopte. Meฤ‘utim, Holandija je prva doลกla do voฤ‘stva preko Xavi Simonsa u 7. minutu. Veฤ‡ u 18. minutu dosuฤ‘en je penal za Englesku ลกto je Kejn naravno iskoritsio i postavio konaฤan rezultat prvog pluvremena na 1:1.

Drugo poluvreme je bilo manje kvalitetnije od prvog. Ima li su i jedni i drugi par ลกansi. ฤŒovek odluke je rezervista Oli Votkins. On je u 90. minutu postigao gol za voฤ‘stvo i plasman u finale. Finale je na rasporedu 14.7. u 21.00ฤ gde ฤ‡e Engleska igrati protiv ล panije. Ovo je drugo uzastopno finale Engleske na Evropskim prvenstvima. Mogu li ovaj put do titule ili je Crvena furija bolji tim?

Naลพalost, kao ลกto je to obiฤaj na Evropskim prvenstvima od 1984. godine, utakmice za treฤ‡e mesto se ne igraju.

Strelci: Holandija (X. Simons) – Engleska (H. Kejn, O. Votkins).

Finale

• 14.07. u 21.00ฤ – ล panija – Engleska – 2:1

Engleska ni iz drugog uzastopnog finala nije uspela da doฤ‘e do titule Evropskog ลกampiona. ล panija je slavila rezultatom 2:1.

Sve tri gola su viฤ‘ena u drugom poluvremenu. Veฤ‡ u 47. minutu N. Vilijams je postigao gol za 1:0. Na 1:1 je izjednaฤio Kol Palmer u 73. minutu a konaฤnih 2:1 postavi je Ojarzabal.

Time je ล panija postala ลกampion Evrope ฤetvrti put. Engleska je i dalje bez titule.

Strlci: ล panija (N. Vilijams, M. Ojarzabal) – Engleska (K. Palmer)

Naslovna fotografija preuzeta sa: sportal.blic.rs